ANKARA HABERLERİ

Sessiz engele üniversite müjdesi

Gamze KOLCU
25.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

İşitme engelliler için üniversite kuracaklarını söyleyen AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, “2023 hedeflerimiz arasında yer alan bu proje ile işitme engelliler istihdama katılacak ve istediği işi yapacak” dedi.

Gamze KOLCU

Başkent İşitme Engelliler Gençlik ve Spor Eğitim Derneği, Büyükşehir Belediyesi’nin uzman desteği ve Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle düzenlenen İşitme Engeli Dostu Kentler ve Uluslararası İşaret Dili Konferansı, 10 ülkenin katılımıyla Royal Anka Hotel’de gerçekleştirildi.
Konferansta, işitme engelli dostu uygulamalar, iş fırsatları, işitme engellilerin başlıca sorunları ve dışlanmanın önlenmesi konularında sunum yapıldı. Konferansa katılan AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, 2023 yılı hedefleri arasında, işitme engelliler için üniversite kurmanın yer aldığını söyledi.

Meslek engeli ortadan kalkacak

2005 yılında sundukları önerge ile Meclis’te işaret dilinin kullanılmasının serbest hale geldiğini hatırlatan Selamoğlu, şunları söyledi:
“İşitme engellilerin önündeki engellerin kaldırılması için mesleki işaret dilinin oluşturulması gerekiyor. Fizik, matematik, geometri, Türkçe gibi eğitim alanlarında terimler sözlüğünün oluşturulması gerekiyor. 2023 hedeflerimizin arasında işitme engelliler için üniversite açmak da yer alıyor.
O zaman kadar mesleki işaret dili ve terimler sözlüğünün hayata geçmesini istiyoruz. Bu altyapı hazırlandıktan sonra, ilgili meslek grupları ve uzmanlar işaret dilini kullanabilecek, işitme engelliler istedikleri mesleğe sahip olabilecek.

Sınıf akustikleri uygun olmalı

Bir diğer önemli konu ise, işitme engelli çocukların okul öncesinde alacağı eğitim ve rehabilitasyon süreci. Konuşma ve dil gelişimi için en kritik zaman yaşamın ilk 3-4 dört yılıdır. Bu dönemde uygun rehabilitasyon seçenekleri ile desteklenmeyen işitme engelli çocukların konuşma ve dil gelişimleri normal işiten akranlarına göre geri kalabilir. Bu konuda sınıf akustiklerinin işitme engelli çocuklar için uygun olmaması ve işitmeye yardımcı cihazların kullanımının yaygın olmaması çocukların okul yaşamlarını zorlaştırıyor. Bu nedenle rehabilitasyon çalışmalarına daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor.”

İşaret dilinden utanıyoruz

İşitme engelli bireylerin yaşadığı sıkıntılara değinen Sosyal Hizmet Uzmanı Sedat Türkeli ise toplumun, işaret dilini kullanmaktan utandığını söyledi.
En büyük problemin eğitim ve tercüman olduğunun altını çizen Türkeli, “İşitme engelliler, toplam nüfusun binde 37’sini oluşturuyor. Bu yüksek rakamlara rağmen eğitim, bakım ve rehabilitasyon konusunda yaşanan sorunlar devam ediyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sessiz engele üniversite müjdesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sessiz engele üniversite müjdesi haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  12 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:10
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:55
  • Akşam
   18:23
  • Yatsı
   19:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı