Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sessiz Çığlık'ta 99'uncu hafta

  Burcu PURTUL UÇAR/İSTANBUL
  16 Ağustos 2014 - 15:11Son Güncelleme : 16 Ağustos 2014 - 15:18

  VARDİYA Bizde Platformu’nun bu hafta 99. kez düzenlediği Sessiz Çığlık eylemine katılan Balyoz davası hükümlüsü emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, 5 kişinin tutuklu olduğu askeri casusluk davasına değinerek, “Onlar birilerinin iktidar mücadelesi uğruna oynadıkları çirkin ve kanlı oyunun kurbanlarıdırlar. Derhal bu insanlara özgürlüklerini iadesi gerekir. Son arkadaşımıza özgürlüğü iade edilene kadar buralardayız” dedi.

  Ahmet Yavuz şunları söyledi:

  “İstanbul casusluk davası tıpkı İzmir’deki daha geniş kapsamlı kardeşi gibi TSK’ya karşı yöneltilmiş dijital sahtecilik kumpasının bir parçasıdır. İsmine maalesef dava denilen bu zırvalıkta bakın neler oldu. Şimdi hapisteki polislerimiz dinledikleri telefon konuşmasında hiç geçmeyen ‘Vika’ isimli bir şahsı sanki varmış gibi tapelere geçirdiler. Sanıklardan birinin ev aramasında bulunan şapka, ev sahibini hayat boyu görev yapmadığı bir birliğin şapkası olduğu anlaşılınca itinayla kaybedildi. Bir üsteğmen hakkında gelen ihbar üzerine yola çıkan polisler isim benzerliği nedeniyle yanlışlıkla başka bir üsteğmenin evine girip –tesadüf bu ya- yine de aradıkları dijitalleri elleriyle koymuş gibi bulmuşlardır. Subayların bilgisayarlarına el koyan ve böylece bir denizaltı filosunun en gizli hareket planlarını bir çırpıda götüren savcı, dijital dosyaların bir örneğini yasa gereği kendilerine verilmesi gerektiğini hatırlatan sanıkları reddedip, sonra da ‘bir süre hapis yatmak erkekliğin şanındandır’ diye alay etmiştir. Tüm bu yollarla bulunan dijitallerde balyozdakileri aratmayan zaman ve mantık çelişkilerine karşı 21. Yüzyılın engizisyon mahkemelerince gözü kapalı kabul edilip içinde adları geçen 43 kişiye ceza yağdırılmıştır. Koray Eryaşa, Necmi Yıldırım, Adnan Yılmaz, Senay Sarıgöz ve Tamer Çetin..Bilsinler ki yanlarındayız. Bu 5 masum insan biraz önce saydığımız zırvalıklar yüzünden hapistedirler.”

  İFTİRALARIN EN ALÇAKÇASI


  Askeri casusluk davasında aldığı 7 yıl ceza onanan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan Üsteğmen Burak Çetin’in annesi Hülya Çetin de eylemde oğlunun mektubunu okudu. Burak Çetin mektubunda şunları söyledi:
  “İstanbul Askeri Casusluk Kumpası, milli orduya atılan iftiraların en alçakçasıdır. Bu davanın sanıkları olan bizler casuslukta, kadın satıcılığı ve fuhuşa yer temin etmek ile suçlandık, yargılandık ve mahkum edildik. Savunmam sırasında İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi heyetine şunları söylemiştim: “Esas mahkeme tarihin kuracağı mahkemedir. En doğru kararı tarih mahkemesi verecektir. Bizler tarihin mahkemesine alnımız ak çıkıyoruz. Gelecekte çocuklarımızın yüzlerine gururla bakacağız. Peki sizler çocuklarınızın yüzlerine nasıl bakacaksınız? Anayasa mahkemesinin vakit kaybetmeden, 5 sanığı tutuklu, 38 sanığı hakkında da yakalama kararı olan İstanbul Askeri Casusluk davası dosyasını acil olarak karara bağlamasını istiyoruz.25 Ağustos 2014 Pazartesi günü saat 13.00’da Beşiktaş meydanında acil adalet isteğimizi ailelerimiz haykıracaktır. Adaletsizlikten rahatsız olan ve vicdanı kanayan herkesi desteğe bekliyoruz.”

  Eyleme eşi Berna Ümit ve köpeği Venüs’le Gölcük’ten katılan Albay Ümit Metin de şunları konuştu: “5 arkadaşımız hapisten çıkana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Mücadelemiz onlar çıktığı zaman bitmeyecek. Ne zaman bize bu kumpası kuranlar hapse girer o zaman mücadeleyi bitiririz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı