Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sessiz bir yıldız kaydı

  Hürriyet Haber
  31 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 31 Mart 1999 - 00:01

  Türkiye'nin ilk kuklacı ve tel cambazlarından olan Suzan Akay, ‘‘kalp yetmezliği’’ nedeniyle 15 Mart Pazartesi günü sabaha karşı rahatsızlanarak, yine bir sinema emekçisi olan Ali Yılmaz'ın yardımıyla SSK Okmeydanı Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak ‘‘Suzan Abla’’, kurtarılamayarak hayata gözlerini yumdu.

  Eşini 20 yıl önce yitiren ve 50 milyon lira emekli aylığıyla ‘‘virane’’ sayılabilecek bir eve ayda 6 milyon lira kira ödeyerek tek başına yaşayan Akay'ın cenazesi, aynı gün sadece 5 kişinin katıldığı bir törenle Hasköy Mezarlığı'na gömüldü.

  Hayatta aldığı tek ödül ‘‘1997 Orhon Murat Arıburnu Aliye Rona Jüri Özel Ödülü’’ olan Türk Sineması'nın ‘‘Suzan Abla’’sı, bugüne kadar 20 filmde rol aldı. ‘‘Hamam’’, ‘‘Kaçıklık Diploması’’, ‘‘Yara’’, ‘‘Ağır Roman’’ ve ‘‘Hollywood Kaçakları’’ndaki rolleriyle dikkatiçeken Akay, özellikle ‘‘Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu’’ filmindeki ‘‘tuvaletçi kadın’’ tiplemesiyle gönüllere taht kurmuştu.

  YAŞAMAK BUYSA, YAŞAYALIM

  Akay'ın hayatından bir kesiti içeren ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema Bölümü öğrencileri Deniz Sonay Özen ile Ilgın Pınar'ın çektiği 17 dakikalık belgesel film ise Suzan Abla’dan geriye kalan son görüntüler oldu. Belgeselin sonunda Suzan Akay'ın dudaklarından belki de hayatını özetleyen şu sözler dökülüyordu:

  ‘‘Yaşamak buysa, yaşayalım... Ama yaşamak bu değilse, o zaman yaşamak neredeyse oraya gidelim.’’ n a.a  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı