Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sessiz ayakkabılar yürüyemeyecek

  Hürriyet Haber
  25.09.2014 - 01:10 | Son Güncelleme:

  İstanbul Valiliği, Umut Vakfı tarafından 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde Taksim’de yapılması planlanan “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü”ne bu yıl da izin vermedi.

  Türkiye’de, her yıl ortalama 4500 kişinin bireysel silahlarla can verdiğine vurgu yapan Umut Vakfı, bireysel silahsızlanmanın önemine dikkat çekmek ve bu konudaki toplumsal birlikteliğin güçlenmesini sağlamak amacıyla, ‘28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde Taksim’de düzenlenen ve geleneksel hale gelen “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” etkinliği için İstanbul Valiliği’ne başvurdu. Umut Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre; valilik geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, Taksim yasağını gerekçe göstererek izin vermedi. Valilik, Umut Vakfı’na programın saat 10.30’da Taksim Atatürk Anıtı’na sadece çelenk bırakılması olarak değiştirilmesi koşuluyla yapılabileceğini bildirdi. Umut Vakfı yönetimi ise, çelenk bırakma saatinin 10.30 olmasının 14.00’deki ödül törenini de aksatacağını, çelenk bırakmaya gelenlerin saatlerce alanda beklemek zorunda kalacaklarını belirtti. Valilik, vakfın talebini olumlu bulmayarak izin vermedi.

  “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü”nün geleneksel olarak 12 yıl aralıksız gerçekleştirildiğinin altını çizen Vakıf yönetimi, “Bireysel silahlarla her yıl adeta bir savaştaymışçasına insanlarımızı kaybederken bu yasak bizimle birlikte yakınlarını kaybeden tüm aileleri de derinden üzmüştür. Barış dili ve kültürünü hâkim kılmaya önemli ölçüde katkı sunan bu etkinliğe yasak kararı silahların da can almaya devam etmesine sessiz kalınması anlamına gelmektedir. Yasaklar koyarak, yasakları sürdürerek geçmişle insanların yüzleşmesini önleyemezsiniz. Acı paylaşmakla azalır, yasaklarla değil…” açıklamasını yaptı.

  Umut Vakfı tarafından 2001 yılından beri Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte bireysel silahlar nedeniyle yakınlarını kaybeden aileler bir araya geliyordu. “Bireysel bir silah ile hayatını kaybetmiş kişilerin protesto şansı” olmamasından yola çıkan “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü”nde aileler ve toplumun duyarlı vatandaşlar Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay ile birlikte kırmızı halı üzerine kaybettiği yakınlarının ayakkabılarıyla, fotoğraflarını ve kırmızı karanfiller bırakıyordu. Aileler, kendi yaşadıkları büyük acıyı başkalarının yaşamaması için tüm topluma duyarlı olma çağrısında bulunuyorlardı. Program, daha sonra da, tüm katılımcılarla birlikte yine Taksim’deki bir otelde saat 14:00’te “Bireysel Silahsızlanma Ödülleri” töreniyle devam ediyordu.
  Vakıf tarafından yapılan açıklamada, 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nün, bireysel silahlanmanın yaşam hakkını tehdit eden önemli bir sosyal sorun olduğunu vurgulamak ve sonuçlarını unutturmamak için düzenlendiği belirtildi.
  Vakfın, kurulduğu 1993 yılından bugüne Nazire Dedeman Çağatay öncülüğünde şiddetin en uç noktası ve tek işlevi öldürmek olan silah şiddeti ile mücadelesini sürdürdüğü ifade edildi. m Çetin AYDIN/İSTANBUL

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı