Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sesler karıştı penaltı verdi

Ankaragücü-Karabük maçının hakemi Serkan Çınar, 90. dakikada, Birol’dan çıkan sesin yardımcısı Ekrem Kan’ın telsizinden geldiğini sanıp penaltı noktasını gösterdi. Kan’ın uyarısıyla kararını değiştirdi.

Özgür ŞAHİNER
SON GÜNCELLEME

ANKARAGÜCÜ ile K.Karabükspor arasında önceki akşam oynanan maçta futbol sahalarında daha önce benzerine rastlamadığımız bir olay yaşandı.19 Mayıs Stadı’nda yapılan ve golsüz sona eren karşılaşmanın 90. dakikasında, maçın hakemi Serkan Çınar sesleri karıştırınca olan oldu.
Son dakikada Karabükspor’un kazandığı korner atışını Birol kullandı. Ceza sahası içinde havadan gelen topa A.Gücü’nden Aydın ile Karabükspor’dan Bülent birlikte yükseldi.  Aydın’ın kolundan seken top ceza alanı dışına çıktı. Serkan Çınar düdüğünü çalıp, penaltı noktasını gösterdi. Anlık gelişen bu olayın ardından ilginç gelişmeler yaşandı.

Kimse bir şey anlamadı

Köşe atışını kullanan Birol’un, pozisyonu izlerken ‘penaltı’ diye bağırması, iki hakem arasında iletişimsizliğe ve saha içinde krize yol açtı. Yardımcı hakem Ekrem Kan, atış sırasında köşe gönderinin hemen dibinde durduğundan, Birol’un bu bağrışını, orta hakem Serkan Çınar, yardımcı hakemi Ekrem Kan’ın kendisini telsiz kulaklığından uyardığını sanıp, penaltı noktasını gösterdi.
Bu esnada yardımcı hakem Ekrem Kan, sözleri dudaklarından okunmasın diye ağzını kapatıp, “Hocam neden penaltı gösterdin?” diye sordu. Serkan Çınar da “Sen penaltı diye uyardın” karşılığını verince Kan, “Hayır ben uyarmadım. Atışı yapan futbolcu yanımda olduğu için onun sesi, telsiz kulaklığımdan size ulaştı” şeklinde konuştu.

7,4 ile sınıfta kaldı

Serkan Çınar, maçın gözlemcisi Murat Ilgaz’dan da yetersiz performans anlamına gelen 7.4 puan aldı. Ilgaz’ın, raporunda Tartışmaya yol açan penaltı pozisyonunun, Çınar’ın görüş açısında olmasına rağmen, önce beyaz noktayı gösterip ardından, yardımcısının uyarısı ile kararından vazgeçmesi kabul edilemez bir hakem hatası olarak değerlendirildi.

Bir görüş

Erman Toroğlu

Her bağırana penaltı veriyorlar

TEKNOLOJİ güzel bir şey. Hayatımızın her tarafına girdi. Ama manuel işlemler de hiçbir zaman unutulmamalı. Mesela telefona numaraları yazıyosunuz arızalanınca yok olabiliyor. Bu numaraları diskete de alabilirsiniz ama daha da önemlisi bu numaraları bir deftere yazabilirsiniz. Hakemlik de böyle bir şey. O zaman sen kenarda her bağırana penaltı ver. Ne acele ediyosun? Kulağına ses geliyor ama bir de gözünle bak bakalım. Yardımcı hakemle göz göze gel. Yardımcı hakem, penaltı işaretinden sonra aut çizgisine doğru koşuyor mu?  Koşmuyorsa, demekki bağıran o değil. Her bağıranın lehine karar verdiğiniz zaten son haftalardaki davranışlarınızdan belli.


Bunları da Beğenebilirsiniz