Gündem Haberleri

  Sesle uyandık sokak yoktu

  Fırat ALKAÇ/İSTANBUL
  17.08.2014 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Üsküdar Mimar Sinan Mahallesi sakinleri dün sabaha karşı büyük bir gürültüyle yataklarından fırladı. Belediyenin yaptırdığı inşaatın istinat duvarı, iki gün önce çatlaklar nedeniyle boşaltılan 3 evi de içine alarak çöktü. 8 bina zarar gördü.

  ÜSKÜDAR Belediyesi’nin Mimar Sinan Mahallesi, Çavuşdere Caddesi’nde yaptırdığı dev inşaat birkaç gün önce çevredeki binalarda çatlaklara neden oldu. İnşaatın yanı başındaki 3 gecekondu iki gün önce belediye ekiplerince tahliye edildi. Dün sabah karşı 05.00 sularında korkulan oldu. Dev inşaatın istinat duvarı, boşaltılan 3 gecekonduyu da beraberinde götürerek çöktü.

  ŞİKÂYET EDİLMİŞ

  Göçüğün hemen ardından mahalleye çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Belediye ekipleri hasar gören 8 binayı boşalttı. CHP Milletvekili Mahmut Tanal göçükte evleri hasar gören aileleri ziyaret etti. Tanal, “Bu insanlar önceden şikâyette bulunmuşlar. Önlem alınmalıydı” dedi.

  KABLOLAR PATLADI

  Göçüğün olduğu sokağın bitişiğindeki gecekonduda oturan Murat Gütye, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Gürültüyle uyandım. Deprem oluyor sandım. Elektrik kabloları patladı. Kendimi dışarı attığımda evimizin önündeki sokağın olmadığını gördüm. Çocuklarım ve eşimle birlikte yan bahçelerden geçerek canımızı kurtardık.”

  BOŞALTMASALARDI...

  Evini boşaltmak için yetkililerden yardım isteyen Hasan Bilgin, “Evde çocuklarımla birlikte gürültüye uyandık. Kendimizi hemen dışarı attık. Bahçeye koştuğumda evin önünde uçurum oluştuğunu gördüm. Aynı bahçeyi kullandığımız diğer evler yok olmuştu. Aşağıya düşme tehlikesi geçirdim. Yıkılanlar bekâr evleriydi. 8 genç kalıyorlardı. Evi boşaltmasalardı hepsi ölecekti” diye konuştu.

  Şükürler olsun dönüşümü hızla tamamlayacağız

  MAHALLELİYİ ziyaret eden Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen şunları söyledi: “Önlemlerimizi almıştık zaten. Kısmi bir çökme ve toprak kayması meydana geldi. Hamdolsun ki herhangi bir can ve mal kaybı yok. Gerekli tedbirleri aldık. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Komşularımızın zararı varsa telafi edeceğiz. Şükürler olsun bu güzel dönüşüm projemiz, Çavuşdere hizmet binamızı, inşallah hızlı bir şekilde tamamlayıp hizmete sokacağız. Son zamanlarda iklim değişikliği dolayısıyla ciddi yağmur aldı Üsküdar’ımız. Zannederim bu yağmur sularının oluşturduğu toprak altındaki boşalmadan kaynaklanıyor. Yoksa teknik anlamda inşaatımızın projesinden kaynaklanan problem yok.”

  MALTEPE’DE Yan yol çöktü

  D-100 karayolu Maltepe Aydınevler mevkisinde dün akşam bir inşaatın kazı çalışması sırasında yan yolda göçük meydana geldi. Yol araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Görgü tanıkları, yolcu dolu bir İETT otobüsünün son anda durarak kurtulduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı