Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ses ve öfke: Piranaların dünyası

  BBC Türkçe
  17.10.2011 - 12:44 | Son Güncelleme: 17.10.2011 - 14:59

  Avını kemirerek öldüren piranaların korku uyandıran bir şöhreti var. Ama yeni bir araştırma, bu balıkların Amazon'un sularında dişlerinden ziyade, çıkardıkları sesle varlık gösterdiğini ortaya koydu.

  Ses ve öfke: Piranaların dünyası

   

  Su altı mikrofonlarıyla kayıt yapan araştırmacılar, piranaların sesle iletişim kurduğunu ve rakiplerini uzaklaştırmak için saldırı yerine sesle korkutup sindirmeyi tercih ettiğini söylüyor.

   

  Journal of Experimental Biology dergisinde (Deneysel Biyoloji Dergisi) ayrıntıları yayımlanan araştırma kapsamında, birbiriyle karşılaşınca piranaların çıkardığı üç farklı ses tespit edildi.

   

  Bu seslerden her birinin farklı bir mesaj içerdiği düşünülüyor. Belçika'nın Liege Üniversitesi'ndeki araştırma ekibinin başkanı Eric Parmentier, palyaço balığı gibi ses üretebilen ve bu şekilde iletişim kuran çeşitli balık türleri üzerinde geçmişte çalışmaları olmuş bir bilim adamı.

   

  Pirana ritmi/images/100/0x0/55ea5263f018fbb8f8784cb9

  Eric Parmantier, piranaların da ses çıkarabildiğini önceden bildiğini, fakat bu yeteneği ne için kullandıklarını daha yakından anlamaya çalıştığını söyledi.

   

  Balık türleri ses vasıtasıyla genelde kendilerine eş çekmeye çalışıyor, dolayısıyla su altı mikrofonlarına takılan titreşimler balıkların ürediğine dair önemli bir işaret olabiliyor.

  Eric Parmentier, ''Ses ve davranış arasındaki bağı daha iyi anlarsak, denizin sesini dinleyip balıkçıların doğru zamanda avlanmaya çıkmalarını sağlayabiliriz.'' diyor.

   

  Piranaların çıkardıkları seslerin ise ekmek kavgasından kaynaklandığı düşünülüyor.

  Dr. Parmantier, piranaların karşı karşıya gelince çıkardığı üç ana sesten ilkinin, havlamaya denk düştüğünü söylüyor. Yüz yüze gelen fakat kavgaya girişmeyen balıkların çıkardığı bir ses bu.

   

  Vurmalı bir çalgının ritmini andıran diğer ses, piranalar birbirini kovalarken duyuluyor.

  Genellikle yiyecek paylaşımından çıkan kavgalarda piranaların birbirini ısırdığı da vaki oluyor. Bu durumda daha boğuk bir ses çıkarıyorlar./images/100/0x0/55ea5263f018fbb8f8784cbb

   

  Titreşimler

  Fakat Dr. Parmentier ve ekibi, laboratuvarda bir akvaryumda gözlemledikleri piranaların genellikle huzur içinde birlikte yüzdüğünü, sesli kavgaların nadir durumlar olduğunu söylüyorlar.

   

  Dr. Parmentier, ''Sese başvurarak rakiplerini korkutup kaçırmak, fiziken kavgaya girişmekten çok daha az enerji gerektiriyor.'' diyor. Gürültü çıkartan piranalar, maliyeti düşük ama mükafatı büyük olan bir yöntemle yiyecek bulmayı deniyor.

   

  Diğer ''gürültücü'' balıklar gibi piranalar da vücutlarındaki gaz torbasını titreştirerek ses çıkarıyor. Bu organın asıl işlevi, piranaların suda denge kurmasını sağlamak.

   

  Dr. Parmentier, piranaların kaslarını saniyede 150 kez oynatarak titreşim sağladığını belirtti.

   

  Liege Üniversitesi ekibi bir sonraki aşamada piranaları doğal ortamları olan Amazonlar'da inceleyerek, ses repertuarları hakkında daha çok bilgi edinmeyi planlıyor.

   


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı