ESKİŞEHİR HABERLERİ

SES Toplu Sözleşme Taleplerini Sıraladı

IHA
11.08.2015 - 17:34Son Güncelleme :

KESK DÖNEM SÖZCÜSÜ VE SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİ SENDİKASI (SES) ŞUBE BAŞKANI YALÇIN MUTLU (SAĞDAKİ), DÜZENLEDİĞİ BASIN AÇIKLAMASI İLE HÜKÜMETİN KURULAMAMASINI ELEŞTİREREK, 4688 SAYILI SENDİKA YASASI'NIN DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ KAYDETTİ.

IHA

KESK Dönem Sözcüsü ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Başkanı Yalçın Mutlu, düzenlediği basın açıklaması ile hükümetin kurulamamasını eleştirerek, 4688 Sayılı Sendika Yasası’nın değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.
7 Haziran seçimlerinde sandıkta gerileyen AK Parti’nin gerilimi arttırarak kaos ortamı oluşturduğunu ve bu ortamda erken seçime gitme hesapları yaptığını savunan Yalçın Mutlu, sendikanın taleplerini de sıraladı. SES Şube Başkanı Yalçın Mutlu şunları söyledi:
“Ülke kan gölüne dönmüştür. Bu ortamda kamu emekçilerinin ve emeklilerin gelecek iki yıllık hakları konuşulmaya çalışılmakta, daha önce satış sözleşmesini imzalayan sendika ve yetkisiz hükümet arka planda görüşmelere devam etmektedir. 4688 Sayılı Sendika Yasası bir hak elde yasası değildir, iktidarların ve yandaş sendikaların emekçileri kandırdığı bir oyunun parçasıdır, bu yasa acilen değişmelidir.”
ÖNCELİKLİ TALEPLER
Başkan Mutlu, toplu sözleşme taslaklarında yüzlerce taleplerinin bulunduğunu aktararak, öncelikli taleplerini ise “Bugün itibariyle en düşük maaş alan kamu emekçisi maaş ve ek ödeme toplam 2 bin 323 TL almaktadır. Bu 2015 itibariyle kira, yakıt, çocuk ve aile yardımı hariç bu miktar 2 bin 900 TL’ye yükseltilmelidir. Taşeron işçiler kadroya alınmalıdır, eğitim, sağlık başta olmak üzere kamunun özelleştirilmesine son verilmelidir. Yeni bir işçi sağlığı ve güvenliği yasası yapılmalı, meslek hastalıkları tanımlanmalıdır. En az 50 çalışanın olduğu yerlerde acilen 24 saat hizmet veren kreşler açılmalıdır. Tüm çalışanların asgari ücret tutarındaki gelirleri vergi dışı bırakılmalıdır” şeklinde sıraladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden SES Toplu Sözleşme Taleplerini Sıraladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ağustos 2015 tarihinde saat 17 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SES Toplu Sözleşme Taleplerini Sıraladı haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:42
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:18
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı