Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ses izolasyonu diye birşey var!

  Hürriyet Haber
  12 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 12 Temmuz 1999 - 00:01

  Yapı mimarlarının alanına giren akustik düzenleme ve izolasyon sistemleri, uzun bir süredir Türkiye'de de kurulabiliyor. Tabii isteyen olursa! Çünkü işletme sahiplerinin bir kısmı böyle bir teknoloji olmadığına inanmayı seçerken, bir kısmı da ‘‘pahalı bir yatırım’’ olduğunu düşünerek, ses izolasyon sistemi kurmaya yanaşmıyor.

  Ses izolasyonu yapan Eni Elektronik'in Müdürü Alan Hostman, ‘‘Biz pek çok işletme dolaştık, anlattık. Hem müşterileriniz sağır, hem de etraftaki insanlar rahatsız olmasın, sonra siz zarar görürsünüz, dedik. Kimse yanaşmadı, hatta güldüler’’ diyor.

  Ona göre, kimi eğlence yerlerindeki ‘‘Buradaki ses yüksektir, kulaklarınıza zarar verebilir’’ ibaresi tam da Türk aklının ürünü... Avrupa'nın hiçbir yerinde böyle bir yazıya rastlamak mümkün değil; çünkü o mekanların akustik düzenlemesi mekana ve insan kulağına göre yapılmış durumda. Her mekanın kaldırabileceği bir vat olduğunu söyleyen Hostman, Türkiye'de bu işlerin nasıl yürüdüğünü de şöyle anlatıyor: 500 vat kullanılabilecek ve akustik düzenlemeyle çok da iyi sonuç alınabilecek bir yere 1500'lük bir sistem kuruyorlar. Akustik düzenleme yapmadan! Bir de müzik sistemi pazarlamacıları, 500'lük bir sistemin yettiği yere, ‘‘Yok size 1500 çok iyi gider’’ diyerek satış yapıyor. Üstüne bir de o Türk aklı ibare konunca, mesele hallolmuş sanılıyor, oysa kulaklar zarar görüyor, çevredeki günahsız insanlar uykularından oluyor.

  Hostman, Türkiye'de müzik sistemini yanlış kullanan binlerce bar, disko olduğunu anlatıyor. Sorunun büyük ölçüde bundan kaynaklandığını söylüyor. Bir de örnek veriyor: Ses izolasyonu yaptıkları Etiler'deki bir bar, daha önce 130 metrekarelik bir mekanda 117 desibellik müzik sistemi kullanıyormuş. Oysa bir uçak motorunun sesi 120 desibel gücünde ve sürekli dinlerse insanı sağır ediyor! Bir top patlayışı ise 113 desibel, o sadece çok kısa sürdüğü için geçici sağırlık yapıyor. Ama bundan daha yüksek bir desibelde, saatlerce müzik dinlediğinizi düşünün! Bu işin müşterileri, yani eğlenmeyi sevenleri ilgilendiren kısmı. Bir de yan taraftaki villanın sakinleri var. Onların hali de müşterilerinkinden farksızmış. Sesi 40 desibele indirdiklerini söylüyor Hostman; villa sakinlerinin şikayeti anında kesilmiş.

  Ses izolasyonunu açık mekanlarda da sağlamak mümkün. Ancak daha zor ve düşük düzeyde bir sonuç alınıyor. Yine de katkısı büyük. ‘‘Öyle sistemler var ki...’’ diyor Hostman, ‘‘Ses dans pistinde kalıyor, dışarı taşmıyor.’’ Böyle bir sistem kurulup açık havanın sesi yutma etkisini de katınca, yüzde 65-70'lik bir sonuç alınabileceğini anlatıyor.

  Maliyeti 5 milyar

  Akustik Ses İzolasyonu Teknolojik İnşaat Ltd. de bu sistemi kuran şirketlerden biri. Genel Müdür Yardımcısı Özlem Acar, pek çok otelin barından toplantı salonuna giden gürültüyü engellediklerini anlatıyor. Şu günlerde, Bahçeşehir'de açık mekanı olan Nisbet Bar'ın ses izolasyon sistemini kuruyorlar. Barın işletmecisi beş milyara yakın maliyeti olan sistemi çevredeki insanlardan aldıkları şikayet üzerine kurmaya karar verdiklerini belirtiyor.

  Elektronik Yüksek Mühendisi Esat Konuk'un verdiği bilgilere göre ise bu sistem eğer inşaat sırasında kurulursa, inşaat maliyetine yüzde 1 ekliyor. Oysa sonradan yapılırsa, bu maliyetin yüzde 20-30'unu buluyor.

  EN KESKİN YASAKÇILAR

  Polise gittik ve Şaziye'yi basacağımızı, kan çıkacağını söyledik. Gücümüz yetmiyor, dediler.’’ Oğuz Güngör.

  Bu eğlence merkezlerine gelen bir avuç zengin zibidi, kendi kültüründen kopmuş şahısların sabahlara kadar her türlü pisliği yaparak eğlenmesi oradaki halkı canından bezdirmiştir.’’ Levent'ten bir sakin.

  Kanun saat 24.00'ten sonra gürültü yapmak yasaktır, diyor, siz hala neyi tartışmaya açıyorsunuz? Bunu yaparak bu adamların -mafya- ekmeğine yağ sürdünüz. Bu adamlar kendi çıkarları için herşeyi yaparlar, gerekirse adam bile öldürürler.’’ Atilla Beloğlu

  İTİRAZ EDENLER

  Bilmeyenlere hatırlatalım: Gece kulüplerine genelde saat 23.00 ve sonrasında gidilir ve ayrılma saati sabaha karşı 04.00'tür. Üstelik kuyrukta beklemeyi göze alarak gidersiniz, itiş kakışın ardından içerdesiniz ve mutlu son... Müzik durdu... Müzik sesi belli bir saatten sonra kısılsın, ama kapatmak ne demek oluyor? Yasaklamayla sorunlara çözüm bulma anlayışını değiştirsinler?

  Bu çağdışı uygulamayı yapmak isteyenlere hangi yüzyılda yaşadığımızı soruyorum. Tekrar İstanbul'umuza kavuşmak üzere. Enis Karaosman

  KARARI ALKIŞLAYANLAR

  STRES atmak için barlara gittiklerini söyleyenler çevrelerindeki insanları STRESE soktuklarının farkındalar mı acaba?’’ Emel Karakoç

  Yeşilköy'deki Polat ve Çınar otellerinin ön bahçelerinde akşamları yapılan düğünlerde giderek coşan gelişmiş zengin vatandaşlarımız, daha çok eğlenmek ve sevinci bütün Yeşilköy'le paylaşmak için programı en yüksek volümüyle sürdürmekte. Yanında hastane ve konut olan bu oteller yapılan şikayetleri hiç umursamıyor. Veysel Aslan

  SÜRGÜNE GÖNDERENLER

  Bu eğlenceyi sabaha kadar devam ettirmek isteyenler şehrin dışında oluşturulacak mekanlarda ne halt ederlerse etsinler. Kıymetli eğlence merkezi yöneticileri de birazcık daha masraf etsinler. Hesapları biraz daha şişirirler olur biter. Bu yetmezse ödedikleri olağanüstü (!!!) vergileri biraz azaltıversinler. Remzi Seçmeli

  Gürültüden bu kadar rahatsız olan insanlar mümkünse kasabalara taşınsınlar. Türkiye bomboş şehirlerle dolu. İstanbul gibi dünya çapında bir metropolde insanların kokmuş beyinlerin getirdiği yasaklar olmadan yaşamalarını diliyorum. Emre Sayer

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı