ANKARA HABERLERİ

Servisteki çocuktan velisine mesaj

Yasemin KALYONCUOĞLU/AA
02.10.2017 - 15:38Son Güncelleme :

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Teknokent bünyesindeki bir Ar-Ge firmasınca üretilen ‘Serviscell’ sistemi, üç yılda yaklaşık 50 bin öğrenciye ulaştırıldı. Servis güvenliği için geliştirilen ‘Serviscell’ adlı çipli bileklikler sayesinde veliler, çocuğunun servise bindiği ve servisten ayrıldığı saat bilgilerini öğnebiliyor.

Yasemin KALYONCUOĞLU/AA

Serviscell Polar Teknoloji Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Diker, “Servislere, ‘Serviscell sürücü ekranı’nı takıyoruz. Çocuklara da saat özellikli bileklik veriliyor. Bilekliklere çocuğun kimliği tanımlanıyor. Bileklikler, Serviscell’e tanımlı. Çocuk servise bindiği anda sürücü yoklama yapmasa bile veliye çocuğun durumu mesaj olarak gidiyor” dedi.
Servisin, çocuğun bulunduğu adrese giderken belli bir güzergahı izleyerek ilerlediğini ve bu güzergahın sistemde kayıtlı olduğunu anlatan Diker, servisin güzergah dışına çıkıp çıkmadığının da harita olarak veliye mesajla geldiğini ve velinin süreci kontrol edilebildiğine işaret etti. Diker, bu sistemle 3 yılda 50 bin öğrenciye ulaştıklarını, çoğunlukla özel okullarda ve bazı devlet okullarında bu sistemin kullanıldığını belirtti. 

MALİYETİ AYDA 10 LİRA

SERVİSCELL sistemini, sürücünün insiyatifine bırakmadıklarını ve merkezden denetleme yaptıklarını belirten Diker, velilerin de mobil uygulama üzerinden şifreleri ile bütün süreçleri takip ederek yönetebildiklerini aktardı.
Sistemin veliye maliyetinin ayda 10 lira olduğunu kaydeden Diker, tüm ülke genelinde bu sistemi yaygınlaştırmak için çalışacaklarını kaydetti.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Servisteki çocuktan velisine mesaj hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2017 tarihinde saat 15 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Servisteki çocuktan velisine mesaj haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı