MALATYA HABERLERİ

Servisçi Esnafından Zoraki Bağışa Tepki

IHA
09.07.2015 - 16:42Son Güncelleme : 09.07.2015 - 16:43

MALATYA MİNİBÜSÇÜLER VE UMUM SERVİS ARAÇLARI ESNAF ODASI BAŞKANI MESUT İNCE, OKUL AİLE BİRLİKLERİNİN SERVİSÇİ ESNAFINDAN HAKSIZ PARA TALEP ETTİĞİNİ İDDİA ETTİ.

IHA

Malatya’da bazı okulların ve okul aile birliklerinin servisçi esnafından bağış adı altında haksız para talep ettiklerini iddia eden Malatya Minibüsçüler ve Umum Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Mesut İnce, “Hiç kimse, hiçbir velinin öğrencisine ipotek koyamaz. Esnaf o parayı verince, öğrenci daha mı güvenli olacak?” dedi.
Okulların kapanmasıyla birlikte bazı okulların ve okul aile birliklerinin servis şirketlerinden ve servisçi esnafından bağış adı altında para talep ettiğini ileri süren Başkan Mesut İnce, Milli Eğitim Bakanlığına seslendi. İnce, “Malatya’da bulunan bazı okulların ve okul aile birliklerinin denetlenmesi ve gerekli yasal işlemlerin yapılması gerekiyor. Okul aile birlikleri servisçilere, ‘Sen bu okulun taşımacılığını yapmak için okula şu kadar para bağışı yapacaksın’ diyorlar. Eskiden bir makbuz kesiliyordu, şimdi bağış adı altında makbuz da kesilmiyor. Esnafta ekmeğinden olmamak için bu parayı yatırıyor. Hiç kimse, hiçbir velinin öğrencisine ipotek koyamaz. Öğrenci, istediği servis aracına bilebilir. Bu noktada önemli olan aracın S plakası olup, olmamasıdır. S plakası olan araçlar, okul aile birliğinin denetimi altında değildir. Servisçi esnafı, okul servis yönetmeliğinde yer alan hususlara uymak zorundadır” diye konuştu.
Servisçi esnafına da seslenen Başkan Mesut İnce, 2015-2016 eğitim öğretim yılında öğrenci taşıyabilmek için araçların, Okul Servis Yönetmeliği’ne uygun hale getirilmesi gerektiğini vurguladı. “Önümüzdeki dönem personel ruhsatı olan öğrenci taşıyamayacak. Esnafımızın, kurallara uyması gerekiyor” diyen Mesut İnce, şunları kaydetti:
“Biz oda olarak servisçi esnafımıza bazı eğitimler verdik, toplantılar yaptık, okullarla görüştük, Milli Eğitim ile ve ilgili kurumlarla görüştük. Bu konuda büyük bir mücadelemiz oldu, ancak buna rağmen halen bazı okullarda esnafımızdan bağış adı altında para isteniyor. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de desteğiyle bu sorunu azalttık, ama sorun bazı okullarda sürüyor. Özellikle okul kapandıktan sonra bu talepler başlıyor, yeni dönemin sözleşmesini yapana kadar talepler sürüyor. Ben buradan okul aile birliklerine sesleniyorum. Esnaf o parayı verince, öğrenci daha mı güvenli olacak? Ben okullardan ve okul aile birliklerinden şunu istiyorum. Siz bizden kalite isteyin, aracımızın yüksek modelli olmasını, şoförümüzün kılık kıyafetini, fazla yolcu almamasını, sık denetim yapılmasını isteyin. Lütfen servisçi esnafımızdan bağış adı altında para almaktan vazgeçin.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Servisçi Esnafından Zoraki Bağışa Tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Servisçi Esnafından Zoraki Bağışa Tepki haberi güncellenecektir.

  MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:29
  • Guneş
   06:06
  • Öğle
   12:31
  • İkindi
   15:58
  • Akşam
   18:34
  • Yatsı
   19:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı