Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Servis ihalesi komedisi

  Hürriyet Haber
  18 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 18 Eylül 2000 - 00:01

  Maltepe'deki Ataköseoğlu İlköğretim Okulu'nda tam dört aydır ihale komedisi yaşanıyor. Okulun ve ilçenin eğitimcileri işi gücü bırakıp ihale peşine düştü.

  Bütün bir yazı servis aracı ihaleleriyle geçiren Maltepe Ataköseoğlu İlköğretim Okulu idaresi, okulların açılmasından sonra da mahkemelik oldu. İşte Ataköseoğlu İlköğretim Okulu'nda yaşanan üç perdelik ihale oyununun ilk perdesi:

  Servis ihalelerinin haziran ayında tamamlanmasını isteyen Valilik genelgesini gözönünde bulunduran okul idaresi ihalenin 26 Haziran pazartesi yapılmasını kararlaştırdı. Öğrencileri hangi firmanın taşıyacağına karar verecek olan öğrenci taşımacılığı komisyonu, okul müdürü, yardımcısı, koruma derneği başkan yardımcısı, okul aile birliği başkanı ve iki veliden oluşuyordu. Toplantıya Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün görevlendirdiği bir başka okulun müdürü de gözlemci olarak katıldı.

  Zarflar açılıyor

  İhale saat 15.00'te başladı. İhaleye Kanatlı Turizm, Seven Gurubu, Yayla Turizm (Sahibi Ali Yayla'nın Sedat Peker'in adamı olduğu iddia edilmişti), Özfantazi Turizm, İpek Turizm, Erciyes Turizm ve Ünal Tur isimli yedi firma katıldı.

  İhale Komisyonu, teklif zarflarını açmadan önce en yüksek teklif verenle en düşük teklifi veren iki firmayı değerlendirmeye almamaya karar verdi.

  Zarflar açıldığında bu kurala uyuldu ve yüzde 55 indirim teklif eden Yayla Turizm ve yüzde 30 indirim teklif eden Erciyes Turizm elendi. Ünal Turizm'in verdiği kapalı zarftan da teklif çıkmadı. Böylece geriye 4 tur şirketi kaldı. İpek Turizm yetkilileri de açık eksiltmeye katılmayınca geriye üç firma kaldı. Bu üç firmayla görüşme yapıldı ve ihaleyi yıllardır okulun servis taşımacılığını yapan, okula bir bilgisayar odası yapmayı taahhüt eden ve en yüksek teklifi veren firmadan daha yüksek vereceğim diyen Seven Grubu kazandı.

  Ancak Yayla Turizm'in sahibi Ali Yayla Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurarak ihalenin iptal edilmesini istedi. İlçe Müdürlüğü usul eksikliği nedeniyle ihaleyi iptal etti. İkinci ihalenin de 25 Temmuz salı günü yapılmasına karar verildi.

  İhale komisyonu belirlenen günde saat 13.05'te toplandı. Komisyon tekrar ihalede gerçekçi olmayan indirim yapanlarla en düşük teklifi veren firmaları elemeye karar verdi.

  Komisyonun bu kararı almasının nedeni şuydu: İhaleyi mutlaka almak isteyen bazı tur şirketleri diğerlerini safdışı bırakmak için yüzde 80'lere varan indirim yapıyor ve ihaleyi kazanıyor. Ancak sonradan okul idaresinin kapısını aşındırarak verdiği teklifin geçerli olmaması için elinden geleni yapıyordu.

  Yayla Turizm yine kızdı

  İkinci ihaleye 11 tur şirketi katıldı. İhale zarfını geç getiren İnan Turizm Taşımacılık ve İnşaat, Erdinel Sosyal Hizmetler ve İnan Turizm'in zarfları ihale dışı bırakıldı. Ardından da yüzde 57 indirim teklif eden Yayla Turizm ile yüzde 22 teklif eden Gürsoy Turizm başta alınan karar gereği ihale dışı bırakıldı. Arkadaş Turizm ve Üner Baş da ihaleden çekilince ihaleyi yüzde 30 indirim teklif eden ve okula bilgisayar odası yapmayı taahhüt eden Doğuş Turizm kazandı.

  Ancak Yayla Turizm'in sahibi Ali Yayla tekrar İlçe Milli Eğitim'e dilekçe vererek ihalenin iptalini istedi. Müdürlük Ali Yayla'yı haklı buldu. İlçe Milli Eğitim okul komisyonunun en yüksek ve en düşük teklifi veren firmaların elenmesine karar veremeyeceğine hükmetti (oysa 26 Haziran'da ihale yapan Güzin Dinçkök İlköğretim Okulu'nda da en yüksek ve en düşük teklifler dikkate alınmamış ve ihaleleri iptal edilmemişti).

  Üçüncü ihalenin 4 Eylül pazartesi günü Maltepe İlçe Müdürlüğü'nde yapılması kararlaştırıldı. Bu kez ihaleye okul idaresi karıştırılmayacaktı.

  İhaleye 10 firma katıldı. Teklifler alındı. En yüksek teklifi veren Yayla Turizm (yüzde 63), Er-Ay Turizm (yüzde 62), Nazlı Turizm (yüzde 60) ve Çelikler Turizm (yüzde 60) açık artırmaya davet edildi.

  Firmalar birden çekiliyor

  Ancak ne olduysa oldu ve açık artırmaya davet edilen ve en yüksek teklifi veren bu dört firma ihaleden çekildi. Ardından da diğer yüksek teklifleri veren üç firma çekildi. Milli Eğitim'in elinde kala kala en düşük teklifi veren Betur (yüzde 10), Batı Turizm (yüzde 15) ve Ünal Turizm (yüzde 8) kaldı. Bu kez Milli Eğitim umduğunu değil bulduğunu açık artırmaya çağırdı. Yapılan pazarlıklar sonunda Batı Turizm yüzde 17 eksiltmeyle ihaleyi kazandı. Gerçi Ataköseoğlu İlköğretim Okulu'nun velileri iptal edilen ihalelerden yarı yarıya daha zarara uğramıştı ama herşey usulüne uygun olmuştu.

  Ancak ihalelerin bitmesiyle perde kapanmadı. Okullar açılıp Batı Turizm'in öğrenci taşıma işi başladığında taşeron firma olduğu anlaşıldı. Çünkü Batı Turizm'in yerine önceki iki ihaleye de itiraz eden Yayla Turizm'in minibüsleri okulun önünde boy gösterdi.

  Yayla yine sahnede

  Üstelik ele güne karşı okulun bahçe duvarına bir de pankart asıldı: ‘‘Ataköseoğlu İlköğretim Okulu'nun öğrenci taşımacılığı Batı ve Yayla Turizm ortaklaşa yapmaktadır’’ Ancak ihalenin yankıları burada da bitmedi. Bir süre sonra okul müdürüyle temmuz ayında göreve başlayan müdür yardımcısına bir tebliğ geldi. Haklarında suç duyurusunda bulunulmuştu. Şikayet eden, öğrencileri taşımaya başlayan Ali Yayla'ydı. Yayla'ya göre iki okul idarecisi görevlerini suiistimal etmişlerdi. Maltepe İlçe Müdürlüğü de Yayla'yı haklı bulmuştu.

  İhale nasıl yapılıyor?

  Açık eksiltmeye dayalı ihale en yakın mesafe ücretinden yapılacak indirime göre yapılıyor. Mesela 0-3 kilometre mesafe ücreti 24 milyon 500 bin lira olarak belirlenmiş durumda. Tur şirketi yüzdeyle teklif vererek bu ücretten ne kadar indirim yapacağını yani ne kadar ucuza taşıyabileceğini söylüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı