Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Servet’ine olimpiyat altınını da ekleyecek

Dünya Tekvando Şampiyonası’nın altın madalyalı yıldızı Servet Tazegül, gözünü Londra Olimpiyatları’na dikti.

Celal DEMİRBİLEK/G.Kore
SON GÜNCELLEME

ADI gibi bir tekvando Servet’i Tazegül… Dünya Tekvando Şampiyonası’nda erkekler 68 kiloda altın madalya kazanan Servet Tazegül’den bahsediyoruz. Koreli bir antrenörün onun için söylediği “Çita gibi” sözü lakabı oldu. Peki neden çita? Dövüş stilini bu çevik hayvandan almış da ondan. Ne zaman, nerede hangi tekmeyi vuracağı belli değil. Uçuyor, sıçrıyor, rakibe nefes aldırmıyor. Kore’de 5 kortlu Dünya Şampiyonası’nda hangi korta çıksa seyirci oraya akın etti.

Rövanşı aldı

Milli takım çalışmalarının dışındaki günlerinde açık turnuvalara katılıyor Servet. İki günlük şampiyonalarda cumartesi günü kendi kilosunda, pazar günü ise bir üst kiloda dövüşüyor. Avrupa ülkelerinde 50-100 Euro ödeyerek girdiği bu turnuvalarda şimdiye değin onu yenen çıkmadı.

23 yaşındaki Servet bir madalya zengini. Şimdi tek hedefi kaldı o da Olimpiyat altını. Milli sporcumuz bu konuda da “Pekin’de altın madalyamı boynumdan çaldılar. Londra’da bunu yapamayacaklar. Burada beni yenen iki kişi vardı biri İngiliz, diğeri İranlı. Onlardan da rövanşı aldım. Pekin’den şampiyon dönmek istiyorum” diyor.

Koreli’ye vurduğum tekmeler nereye gitti?

KORE’deki Dünya Tekvando Şampiyonası’nın beşinci gününde iki bronz madalya daha kazandık. 46 kiloda Rukiye Yıldırım, Koreli So Hui Kim’e normal süresi 1-1 biten maçta altın vuruş ile 74 kiloda Rıdvan Baygut da Taylandlı Patiwat Thongsalup’a bitime üç saniye kala 3-1 yenilerek finali kaçırdılar ve bronz madalyanın sahibi oldular. Rukiye Yıldırım müsabakadan sonra rakibinin giydiği elektronik göğüs koruyucusunun sinyal vermediğini iddia ederek, “Ben dünyanın tekmesini vurdum, skorboarda sadece bir puan yansıdı. Peki benim vurduğum tekmeler nereye gitti?” diyerek isyan etti.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler