ADANA HABERLERİ

Sertifikası Olmayan Bitki İlaçlaması Yapamayacak

IHA
31.07.2015 - 10:42Son Güncelleme : 31.07.2015 - 10:43

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞININ, ADANA ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ'NDE VERİLEN EĞİTİME KATILAN ÇİFTÇİLERE BİTKİ İLAÇLAMA SERTİFİKALARI VERİLDİ.

IHA

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, ’Bitki Koruma Ürünlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliği” kapsamında, Adana Çiftçiler Birliği’nde verilen eğitime katılan çiftçilere, bitki ilaçlama sertifikaları törenle dağıtıldı.
Seyhan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce verilen eğitim konusundaki sertifika törenine, İlçe Müdürü Mustafa Tekin ve çok sayıda çiftçi katıldı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesinde ziraat mühendisi olarak görev yapan Gürkan Yaşar tarafından verilen eğitimde, 29194 sayılı resmi gazetede yayınlanan 2 Şubat tarihinde yürürlüğe giren "Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik" ile ilgili bilgilendirme yapıldı.
Eğitimde; üretici kayıt defteri, zirai mücadele yöntemleri, ilaçların çevreye insan ve hayvan sağlığına etkileri, zehirlenme ve ilkyardım tedbirleri, zirai mücadele aletleri ve kalibrasyon konuları anlatıldı.
Belgeyi almanın zorunlu olduğunu belirten Ziraat Mühendisi Gürkan Yaşar, belgeyi almayan çiftçilerin denetimde belgelerinin olmadığı görüldüğünde ciddi para cezalarıyla karşılaşacağını söyledi. Yaşar, yönetmelik gereği yetki belgesi alan üreticilerin sadece kendi tarla, bağ bahçesinde uygulama yapabileceklerini ve yapılan ilaç uygulamalarının il/ilçe müdürlüklerinden temin edebilecekleri Üretici Kayıt Defterleri ile kaydını tutmak zorunda olduklarını belirtti.
Toplantı sonunda, Seyhan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Tekin, eğitime katılanlara sertifikalarını verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Sertifikası Olmayan Bitki İlaçlaması Yapamayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sertifikası Olmayan Bitki İlaçlaması Yapamayacak haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:43
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   12:42
  • İkindi
   16:10
  • Akşam
   18:46
  • Yatsı
   20:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı