ANKARA HABERLERİ

Sertifikalı burunlar

Murat YILMAZ
29 Nisan 2016 - 14:18Son Güncelleme : 29 Nisan 2016 - 14:37

Ankara İtfaiyesi K-9 takımının iki üyesi, AFAD’ın zorlu sınavını başarıyla geçip, uluslarası geçerliliği olan sertifika aldı. İtfaiyenin, burunlarıyla hayat kurtaran 2 köpeği, gerekli görülmesi halinde yurt dışındaki arama kurtarma çalışmalarında da görev yapabilecek.

Murat YILMAZ

Ankara İtfaiyesi’nin K-9 Arama ve Kurtarma Ekibi’nde yer alan özel eğitimli köpekler, AFAD tarafından verilen sertifikalarla, yurt dışında da arama kurtarma çalışmalarına katılabilecek. Bugüne kadar enkaz altında kalan onlarca insanı bulup, havlamalarıyla hayat sesi veren Başkent’in K-9 takımı, eğitmenlerinin eşliğinde günlük eğitimlerini sıkı bir şekilde sürdürüyor. Ankara Hürriyet, K-9 takımının bir gününe ortak oldu. Paşa, Schwas, Dora ve Sıla isimli dört yetişkin köpek ile bir yavru köpek için “Vazgeçilmez personellerimiz” diyen Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, sertifikalandırma ile ilgili şöyle konuştu: 

Sertifikalı burunlar

YARIŞMA GEÇEN YIL YAPILDI

“Daha önce köpeğini yetiştiren kurumlar deprem ve afetlerde giderken ekipler arasında yetenekliler de acemiler de karışık oluyordu. AFAD, bu konuya çözüm bulma amacıyla arama kurtarma faaliyetlerinin profesyonelliği için 2015’te bir yarışma düzenledi. Bu yarışmaya iki köpeğimizle katıldık. Biri ikinci diğeri dördüncü olarak sertifika aldı. Artık yeterli görülenler sertifikalandırılacak. Arama kurtarmalara sadece o köpekler katılabilecek. İkisi AFAD’ın projesi kapsamında yurtdışına da giderek görev alabilecek.

CANLI BULMA EĞİTİMİ DAHA ZOR

Canlı insan arama bulma eğitimi, diğer branşlara göre daha zor. Narkotik için 1 ayda, bomba dedektörü olarak 3 ayda eğitebilirsiniz ama canlı insan arama için en az 3 kişiyle ve 1 yıl çalışılması lazım. Eğitmenlerimiz köpekleri en zor şartlara göre hazırlıyor. Baştan sona uzun zaman alıyor. 2 aylıkken başlayıp 2 yaşına kadar sürdürdüğümüz eğitim programları var. Zamanla sayıyı artırmayı hedefliyoruz fakat köpekler zor bulunuyor. En iyi olmak için çok çalışıyoruz hem eğiticiler hem de köpeklerimize çok güveniyoruz.”

Sertifikalı burunlar

FİL BİLE KOKLATTIK

İtfaiyede 23 yıllık uzman köpek eğitmeni olarak görev yapan Dinçer Gülbağ, köpeklerin yanı sıra yeni eğitmenleri de yetiştirdiklerini söyledi. Gülbağ, günlük eğitimleri ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Eğitmenler olarak 4 kişiyiz. 2 de gönüllü arkadaşımız var. Köpeklerle sürekli tatbikat yapıyoruz. Örneğin, kanalizasyonlara girip kilometrelerce yürüyoruz. Köpek eğitiminde askıda kalmak diye bir tabir var. Köpek, yeryüzünde ne görüyorsa onu tanımak durumunda. Biz AOÇ’ye götürüp fil kokusunu bile tanıtıyorduk, saçma buluyorlardı. Kızılcahamam’da altı ahır olan ev çöktü büyükbaş hayvanın kokusununu tanıdığı için buldu.

Sertifikalı burunlar

HAVADA İRTİFA ÇALIŞMASI

Yıkılan evlerin mutfağıyla ilgilenmemesi için özel mama çalışması yapıyoruz. Doğada ve olay yerinde bulamayacağı kuru mama kullanıyoruz. Araçlarımızın ve cihazlarımızın bakımı gibi köpeklerimizin de günlük bakımlarını yapmak durumundayız. Van’daki depremde arama kurtarma ekiplerinin terkettiği yerlerde bizim köpeklerimiz canlı buldu. Özel harekatta irtifa çalışması yaptık, havada uçaklarda ve helikopterlerde ani iniş çıkışlara alıştılar. Çocuğumuz gibi oldular. Yeri geliyor beraber sabahlıyoruz, hasta olunca koynumuzda yatıyorlar. Aşılarını düzenli yaptırıyoruz. Yaşlananları bakabilecek ailelere veriyor ve takibini de yapıyoruz.”

KURTULANLAR ZİYARETE GELİYOR

BUGÜNE kadar ilginç olaylara da şahit olduklarını belirten eğitmen Dinçer Gülbağ olayları şöyle anlattı:
“Van’daki depremde genç bir öğretmen üçüncü günde köpeklerimizce bulundu. Kurtulduktan sonra her yıl ziyarete geliyor. Buna benzer olaylarda kurtulanlar sık sık ziyaret ediyor. Düzce’de özel bir hastanede yeni doğum yapmış bir bebekle annesi enkaz altında kalmıştı. Sesli arama ve cihazlarla arama yaptık ses yoktu. Ama köpek ısrarla havladı. Uzun bir süre havladıktan sonra bebeğin ağlama sesi geldi ve kurtardık.”

Sertifikalı burunlar

KÖPEK BURNUYLA GÖRÜR

Eğitmen Gülbağ arama kurtarma için köpeklerin sahip olması gereken özellikleri şu şekilde sıraladı:
* Kendi yapısında vazgeçilmezlerimiz var.
* Köpek burnuyla görür, burnu çok iyi olmalı.
* Karanlıktan ve yükseklikten korkmamalı.
* Patlayıcıdan, kaygan ve titrek zeminden çekinmemeli.
* Av güdüsünün üst düzey olması gerekli.
* Ciğer problemleri olmamamlı.
* Kalça problemi bulunmamalı.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sertifikalı burunlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Nisan 2016 tarihinde saat 14 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sertifikalı burunlar haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  03 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:43
  • Guneş
   05:42
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   16:59
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı