Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sert uygulamalar olabilir

Bugün Mars burç değiştiriyor ve Yay burcundan çıkıp Oğlak burcuna giriyor.

Mars’ın bu görünümü, isteklerin zorlayıcı bir biçimde açığa çıkacağını işaret ediyor. Otorite ve yönetimi sağlamak için kuvvetli arzuların uyanacağı bu devre içinde sert uygulamalar olabileceğini gösteriyor. Demir madeni, demircilik, silah sanayii ve silahlarla ilgili konuların gündeme geleceği bir dönem. Ayrıca görünür ve bilinir olduğu halde daha önce önemsenmeyen olayların önem kazanacağını da işaret ediyor.

İletişim sorunun kaynağı

Kendini ifade edemediğini yazan ve bunun rahatsızlığını anlatan mektubu yazan kişi, adının belirtilmesini istememiş fakat rumuz yazmayı da unutmuş. Ancak onun anlattığı iletişim sorununu pek çok kişinin yaşadığını bildiğim için isimsiz mektubu cevaplıyorum.

Açık, net ve kısa cümleler daima etkili olmuştur. Söylemek istediklerinizi önce belirleyin. Ne istediğinizi tam olarak önce kendiniz bilmelisiniz. Sonra da karşınızdaki kişiye bildirmelisiniz. Böylece kendinizi ifade ederken sözünü ettiğiniz sorunları yaşamazsınız.

Bu çeşit şikayetlerin nedeni doğum anındaki Merkür’ün konumundan kaynaklanır. Daha doğrusu Merkür’ün konumu iletişim ve kendini ifade etmeyle ilgili sorunları açıklar.

Geri giden Merkür konumunda doğanlar, düşünceleri zihnin derinlerinde dolaşan tiplerdir. Dikkati bir konudan farklı bir yöne hızlı yöneltemez ve düşünceler ağır ilerler. Çünkü dikkat edilen şeyin görünür olanından daha fazlasını anlamaya çalışırlar ve bunu da farkında olmadan yaparlar. Bu da düşüncelerin ağırlaşmasına neden olur. Bunun sonucunda karşılıklı konuşmalar sırasında zorlanmalar ortaya çıkar.

‘Keşke şunları da söyleseydim’ dediğiniz fikirler sonradan zihninizde uyanır. Aslında düşünceleri hızlandırmak için pratik çalışmalar yapabilir ve bu çalışmaların sonuçlarını da alabilirsiniz.

Fakat öncelikle kendi durumunuzu kabullenin ve yavaş düşünen biri olmaktan dolayı kendinize kızmayın. Aslında bu tip zihin faaliyetine sahip olanların arasından çok başarılı roman yazarları çıkar. Siz de yazmayı deneyin.

Öncelikle fikirlerinizi, düşüncelerinizi sözlü aktarmak yerine yazılı aktarmayı denerseniz, istediğiniz etkiyi meydana getirebilirsiniz. Üstelik yazarak içinizde biriken düşüncelerin sizi rahatsız etmesinden de kurtulmuş olursunuz. Böylece ilişkileriniz ve kurduğunuz iletişim daha başarılı olur.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI