Sermaye piyasasına özel mahkeme

Hürriyet Haber
13 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mart 1999 - 00:01

SPK Başkanı Muhsin Mengütürk, sermaye piyasası mevzuatının uluslararası piyasalara tam uyumlu hale getirileceğini belirtti. Mengütürk, bu ‘‘Sermaye Piyasası İhtisas Mahkemeleri’’ oluşturulacağını bildirdi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 1999, 2000 ve 2001 yıllarını kapsayan üç yıllık hedef programını belirledi. SPK Başkanı Muhsin Mengütürk, A.A'ya yaptığı açıklamada, 1999 yılı için, sermaye piyasası mevzuatının uluslararası piyasalarla tam uyumlu hale getirilmesini hedeflediklerini söyledi. SPK'nın 2001 yılı hedefleri arasında Sermaye Piyasası İhtisas Mahkemeleri'nin kurulması da yer alıyor.

TBMM gündeminde bulunan bu konudaki kanun tasarısının yasalaşmasıyla, Merkezi Kayıt Kuruluşu, Kaydi Sistem, Yatırımcıları Koruma Fonu, Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği, aracı kurumların tasfiyelerini hızlandırarak yatırımcıların mağduriyetlerini ortadan kaldıracak Tedrici Tasfiye Sistemi oluşturulacak.

SPK'nın 1999 yılı hedefleri arasında ayrıca, Kurul'un denetim ve yaptırım yetkilerinin artırılmasına yönelik düzenleme yapılması ile akademisyenler ve uygulamacıların en geniş katılımıyla bir sermaye piyasası hukuku sempozyumunun düzenlenmesi de yer alıyor.

Bu yıl içinde ayrıca, Türkiye'de yerleşik derecelendirme şirketleri faaliyete geçirilecek. Emeklilik fonlarının oluşumuna yönelik düzenlemeler tamamlanacak. Özel sektör tahvil piyasası canlandırılacak ve tahvil ihraçlarında derecelendirme zorunluluğu getirilecek. Varlığa dayalı menkul kıymet (VDMK) ihraç ve düzenlemeleri gözden geçirilerek tüketici finansman sistemi geliştirilecek ve VDMK ihraçları artırılacak.

2001 YILI HEDEFLERİ

SPK'nın, 2001 yılı hedefleri arasında, TBMM gündemindeki kanun değişikliği tasarısının yasalaşmasıyla birlikte öngörülen hukuki alt yapının tamamlanması yer alıyor.

Ayrıca TBMM'ye sunulmak üzere, AB direktifleri doğrultusunda 2000'li yılların global nitelikteki Türk Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı hazırlanacak, Sermaye Piyasası İhtisas Mahkemeleri oluşturulmasına yönelik bir sistem kurulacak, SPK'nın denetim ve yaptırım yetkileri güçlendirilecek.

2001 yılında, sermaye piyasalarının arz ve talep yönlerinin güçlendirilmesi çerçevesinde, kayda alma sistemine tam anlamıyla geçilecek. Kaydi sisteme geçişle birlikte Merkezi Kayıt Kuruluşu oluşturulacak. Yatırımcıları Koruma Fonu ile Tedrici Tasfiye Sistemi çalışır hale getirilecek. Aracı Kuruluşlar Birliği oluşturulacak. TCMB ile birlikte, bankacılık ve sermaye piyasaları genelini kapsayan bir risk merkezi kurulacak.

İMKB, Türkiye Menkul Kıymetler Borsası olacak

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Türkiye Menkul Kıymetler Borsası haline getirilecek, kotasyon düzenlemeleri değişen koşullara göre yeniden belirlenecek, piyasa çeşitlendirmesine gidilecek ve uluslararası borsalarla entegrasyonu sağlanacak.

SPK önderliğinde Sermaye Piyasaları Araştırma Eğitim ve Lisanslama Enstitüsü kurulacak ve sermaye piyasası çalışanlarının merkezi bir sınavla lisanslanması sağlanacak. Sermaye piyasası kurumlarını bir network ortamında birleştirecek halka açık şirketlerin bilgilerini derleyecek ve elektronik denetim ile şeffaflığa tam olarak olanak sağlayacak bir Sermaye Piyasaları Entegre Bilgi İşlem Sistemi oluşturulacak. İstanbul İstinye'de Sermaye Piyasaları Merkezi kurulacak.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı