KARS HABERLERİ

SERKA, Torino’da Yapılan 3. Yerel Ekonomik Kalkınma Forumu’na Katıldı

IHA
21.10.2015 - 18:50Son Güncelleme :

SERKA, TORİNO’DA YAPILAN 3. YEREL EKONOMİK KALKINMA FORUMU’NA KATILDI

IHA

İtalya’nın Torino kentinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Dünya Yerel Ekonomik Kalkınma Forumu’nda daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir kalkınma için bölgesel rekabet edebilirlik ve yenilik, istihdam yaratmanın yerelleşmesi ve sürdürülebilir bir kentleşme konuları masaya yatırıldı.
Torino kentinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Dünya Yerel Ekonomik Kalkınma Forumu’na Türkiye’den 30, dünyanın çeşitli ülkelerinden de 1000’e yakın kalkınma üzerine çalışan yetkili katıldı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) daveti üzerine SERKA’yı temsilen Genel Sekreter Hüsnü Kapu ile Program Geliştirme Birimi Başkanı Oktay Güven forumu izledi. Forum’da bu yıl, “daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir kalkınma için bölgesel rekabet edebilirlik ve yenilik; istihdam yaratmanın yerelleşmesi ve sürdürülebilir bir kentleşme” konuları üzerine sunumlar yapıldı. Yerelin önemli bir gelişme potansiyeline sahip olduğu belirtilen Yerel Ekonomik Kalkınma (LED) Forum’unun açılışında yapılan konuşmalarda şu görüşler dile getirildi:
“Yerel Ekonomik Kalkınma (LED), stratejik bir şekilde planlandığı üzere, ekonomik kalkınmanın gerçekleşmesi, yoksulluğun azaltılması, yaşam kazanımlarının kalitesinin arttırılması gibi hususlarda yerel ortaklık yaklaşımının kıymetini anlamıştır. Geliştirilmiş yerel yönetim, tüm bölgesel özel sektör, kamu ve sivil toplum temsilcileriyle birlikte daha kapsayıcı ve daha adil kalkınma için büyük bir potansiyele sahiptir. Bu yaklaşımın, 2015 sonrasında yerel düzeyde uygulanabilirliğinin destekleneceği büyük tecrübe zemini ve delillere sabittir. LED’in insan merkezli yaklaşım ve kapsayıcı sosyo-ekonomik kalkınmayı yükseltme çabası, küresel ekonomik yönetimi ve yapısında revizyonların yapılmasına ve tabandan tavana kadar daha adil ve daha kapsayıcı araçların kullanımına vesile olacaktır. Dolaysıyla LED üzerine yapılan 3’üncü forum, son yirmi yıl boyunca hakim olan ve LED’e yönelik yapılan eleştirileri ve söylevleri gözden geçirecek bir platform olmak istiyor. Eğer LED 2015 sonrası gündemi uygulayacak bir araç olacak ve revize edilmiş küresel ekonomik yapılar konusunda bilgilendirme yapacaksa, kritik bir yansıma süreci forum boyunca tartışmalara eşlik edecektir. Forum, geçmişte olduğu gibi bir şeylerin vitrinde sabit kalmaması için mücadele edecek, belirtilen 2015 sonrası gündeme ilişkin bir şeyleri farklı yapmak ve meydan okumalara karşı koymak için yaratıcı tartışmaları teşvik edecek.”
Torino Forumu, sonuç bildirgesinin yayınlanmasıyla sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kars haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kars ilinden SERKA, Torino’da Yapılan 3. Yerel Ekonomik Kalkınma Forumu’na Katıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 18 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SERKA, Torino’da Yapılan 3. Yerel Ekonomik Kalkınma Forumu’na Katıldı haberi güncellenecektir.

  KARS NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   04:36
  • Guneş
   06:16
  • Öğle
   12:04
  • İkindi
   15:04
  • Akşam
   17:29
  • Yatsı
   18:57
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı