KARS HABERLERİ

SERKA, Kars Serbest Bölge Değerlendirme Toplantısı Düzenledi

IHA
04 Eylül 2015 - 17:27Son Güncelleme : 04 Eylül 2015 - 17:28

SERKA, KARS SERBEST BÖLGE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEDİ

IHA

Kars kamuoyunun bir süredir gündeminde olan Kars’ta Serbest Bölge kurulması fikri Kars Milletvekili Mehmet Uçum’un katılımıyla Serhat Kalkınma Ajansı’nda (SERKA)’da düzenlenen toplantıda değerlendirildi.
Önümüzdeki yıl tamamlanması beklenen Bakü -Tiflis-Kars Demiryolu hattı ve proje çalışmaları son aşamaya gelen Kars Lojistik Merkeziyle birlikte yatırımcılar için Kars’ın cazibesi artığı belirtildi. Söz konusu yatırımların tamamlayıcısı olması ve Kars’a özellikle uluslararası yeni yatırımcıların çekilmesi amacıyla kurulması düşünülen Serbest Bölgeye ilişkin SERKA ve Kafkas Üniversitesi işbirliği ile araştırma çalışmaları yürütüldüğü kaydedildi.
Yapılan çalışmaları değerlendirmek üzere düzenlenen toplantıya Kars Milletvekili Mehmet uçum, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Kafkas Üniversitesi İİBF Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Hüsnü Kapu, Prof. Dr. Adem Üzümcü, Yrd. Doç Dr. Adem Karakaş, SERKA Genel Sekreter Vekili ve Program Yönetimi Birim Başkanı Oktay Güven, Kars Milletvekili Mehmet Uçum’un danışmanı Serhat Yakup Özbilen, işadamı Adem Çalkın ve Serhat Kalkınma Ajansı çalışanları katıldı.
Toplantıda SERKA Planlama Birim Başkanı Evren Demir yapmış olduğu sunumda Türkiye’deki serbest bölgelerin yapısı, serbest bölgelerin mevcut durumu ve Kars ilinde serbest bölge kurulumunda dikkat edilmesi gereken noktalara işaret etti. Toplantıda Temmuz ayında ziyaret edilen Mersin, Gaziantep ve Mardin Serbest Bölgeleri, Kars’ın yatırım ortamı ve serbest bölgede faaliyet gösterebilecek sektörler değerlendirildi.
Kars Milletvekili Mehmet Uçum, serbest bölgenin Kars ekonomisine büyük katkı sağlayabileceğini ancak Kars’ın mevcut şartları nedeniyle yatırım kararının iyi bir plan ve detaylı hazırlık aşamasından sonra verilmesi gerektiğini söyledi.
Uçum, Kafkas Üniversitesi ve SERKA’nın yapmış olduğu bu çalışmanın Kars Serbest Bölgesi’nin ayakları yere basan doğru bir yatırım olarak şekillenmesine büyük katkı sağlayacağını ifade etti.
Toplantıda çalışmanın rapor haline getirilerek ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılmasına karar verildi. Ayrıca Uçum, raporun tamamlanmasının ardından ilgili yatırımcılarla toplantıların yapılacağını ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kars haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kars ilinden SERKA, Kars Serbest Bölge Değerlendirme Toplantısı Düzenledi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Eylül 2015 tarihinde saat 17 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SERKA, Kars Serbest Bölge Değerlendirme Toplantısı Düzenledi haberi güncellenecektir.

KARS İLÇELERİ
  KARS NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   03:29
  • Guneş
   05:18
  • Öğle
   12:21
  • İkindi
   16:07
  • Akşam
   19:03
  • Yatsı
   20:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı