Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Serik'te orman yangını

  Hürriyet Haber
  09 Eylül 2005 - 20:47Son Güncelleme : 09 Eylül 2005 - 20:47

  Antalya'nın Serik İlçesi Akbaş Köyü Karaçaltı mevkiindeki yangın dolayısıyla Antalya Valiliği'nde kriz masası oluşturuldu.

  Antalya'nın Serik İlçesi Akbaş Köyü Karaçaltı mevkiindeki yangının, tahmini 100 hektar alanda kısmen kontrol altında alındığı, söndürme çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğü bildirildi.

  Yangın nedeniyle, bölgedeki 60 ev boşaltılırken, yaşlılar ve bebeği olan kadınlar, Serik'teki bir ilköğretim okulu pansiyonuna yerleştirildiler.

  Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, yaptığı açıklamada, Akbaş Köyü Karaçaltı mevkiinde sabah saat 09.00'da çıkan ve halen devam eden orman yangını söndürme çalışmalarının, 8 helikopter, 4 yangın söndürme uçağı, 8 dozer, 100 arozöz, 150 orman yangın söndürme işçisi ve sivil savunma görevlisi, 200 jandarma komando ve 150 kadar vatandaş tarafından sürdürüldüğünü bildirdi.

  Valilikte kurulan kriz merkezinde gelişmeleri yakından takip ettiğini ve bölgeye gidip geldiğini ifade eden Yüksel, Kelmen ve Karataşlar mahallelerinde 60 evin boşaltıldığını, can ve mal güvenliği açısından vatandaşların yangın mahallinden çıkarıldıklarını belirtti.

  Yaşlı ve bebeği olan kadınların Serik Yukarı Kocayatak Mahallesi'ndeki bir ilköğretim okulunun pansiyonuna yerleştirildiğini bildiren Yüksel, yangında 3 ahır, 1 samanlık ve sahibi belirlenemeyen boş bir evin de yandığını kaydetti.

  Yangında 100'ü kızılçam, 100'ü örtü alanı olmak üzere şu ana kadar toplam 200 hektarın zarar gördüğünü bildiren Yüksel, “33 derece sıcaklık ve yüzde 15 nem ile Antalya ve çevresinde orman yangınları açısından en kritik günü yaşıyoruz” dedi.

  Orman Genel Müdürlüğü Orman Koruma ve Yangınla Mücadele Dairesi Başkanlığı'nın bilgi notunda, Akbaş Köyü Karaçaltı mevkiinde sabah saat 08.40'da orman yangını çıktığı belirtildi.

  Yangın söndürme çalışmalarına, Antalya Bölge Müdürlüğü'nün tüm ekip ve ekipmanlarının katıldığı ifade edilen bilgi notunda, İzmir ve Mersin'den gelen 1'er helikopter, Denizli'den gelen 1 helikopter, 3 arazöz ve 1 dozer, Muğla'dan gelen 2 helikopter, Isparta'dan gelen 6 arazöz ve 1 dozer olmak üzere toplam 7 helikopter, 30 arazöz ve 7 dozerle yangına müdahale edildiği kaydedildi.

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 2 adet C-130 tipi uçak ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait 2 amfibik uçağın da yangın söndürme çalışmalarına katıldığı bildirilen bilgi notunda, “Yangın tahmini 100 hektar alanda kısmen kontrol altına alınmış olup mücadele yoğun şekilde devam etmektedir” denildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı