Gündem Haberleri

  Serik'te 6 kayıptan hala haber yok

  Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
  10.10.2011 - 18:23 | Son Güncelleme:

  Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, kentte etkili olan sağnak yağış ve fırtınayla igili son durum hakkında bilgi vermek üzere basın toplantısı düzenledi. Vali Altıparmak, meteorolojik verilerden hareketle Cuma günü en son uyarıları yaptıklarını söyledi.

  Yağışın yoğun olacağı muhtarlıkların tek tek aranarak Pazar günü için dere yataklarındaki evlerini boşaltılması ve eteklerdeki seralardan uzak durulmasını istediklerini aktaran Vali Altıparmak, bu çerçevede okullarını tatil edildiğini söyledi.

  Yapılan çalışmalarda 50’nin üzerinde vatandaşın kurtarıldığını ve bizzat kendisinin saat 06.00’dan itibaren selin etkili olduğu Antalya’nın Isparta sınırında bulunan Haskızılören Köyü’nde olduğunu dile getiren Vali Altıparmak, son durumla igili şu bilgileri verdi:

  "Sera bölgesinde epey zararımız vardı, buna üzülüyorduk, 3 köprü ve 2 menfezimiz yıkılmıştı, buna üzülüyorduk. Ama Haskızılören Köyü’nü görüp oradaki 6 can kaybımızı bizzat yerinde teşhis ve tespit edince üzüntümüz daha da arttı. Hakikaten felaketin boyutu orada çok daha net görülüyor. Bu çerçevede 6 vatandaşımızdan h?l? ulaşabildiğimiz herhangi bir kimse yok. 20’nin üzerinde evimiz, sağlık ocağımız, muhtar, köy konağı yerinde en ufak iz dahi kalmamış durumda. Hasar gören 4- 5 evin kısmi olarak alanda kaldığını görüyoruz. Bu 20 evin bulunduğu alan dere yatağı haline gelmiş durumda."

  ULAŞILAN KİMSE YOK

  Kayıp 6 kişinin isimlerini Süleyman Çelik, Meryem Çelik, Hasan Buluk, Fuat Bulut, Ayşe Beşbaş, Hulusi Bulut olarak açıklayan Vali Altıparmak, "Birine ulaşıldı diye bilgi gelmişti. Ben de köydeydim. ’Bir tanesine ulaştık’ dediler ama sonraki tespitlerimizde ulaşılamadığı anlaşılmış durumda" dedi. Vali Altıparmak kayıp 6 kişinin yıkılan evlerin içinde sele kapıldıklarını düşündüklerini söyledi.

  45 BİN DEKAR TARIM ALANI

  Bölgede hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Antalya Valisi Altıparmak, merkez bağlı Aksu İlçesi’nin Günoluk, Alaylı, Gökdere köyleri ve Solak Mahallesi’nde 45 bin dekar sera ve pamuk tarlasının zarar gördüğünü söyledi. Vali Altıparmak, zarar gören alanın 1200 çiftçiyi ilgilendirdiğini kaydetti.

  Jandarmadan Afet Acil ekiplerine tüm kamu kurum ve kuruluşlarının cansiperane bir çalışma ortaya koyduklarının dile getiren Vali Altıparmak, "İhtiyaç olan barınma ve yeme noktasında hazırlıkları tamamaladık. Yiyeceklerin şu an itibariyle ulaşmış olması lazım. Çadırların da ulaşmış olması lazım. Kendi bölgemizden ihtiyaçlarımızı temin edebiliyoruz. Akşam itibariyle, vatadaşlarımı rahat ettirceğiz, sorunlar çözülmüş olacak" diye konuştu.

  Selin etkili olduğu bölgede 15 kadar ailenin ihtiyaç sahibi olacağını düşündüğünü belirten Vali Altıparmak, bölgedeki okulun da barınma için açıldığını söyledi.

  Afet Acil Başkanlığı’nın bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile konuyu defalarca görüştüğünü belirten Vali Altıparmak, gerekli maddi desteğin bakanlık tarafından gönderildiğini söyledi. İlk etapta gönderilen maddi desteğin insani harcamalar için olduğunu belirten Vali Ahmet Altıparmak, bu konuda rakam vermenin doğru olmayacağını Antalya’ya gerekli maddi desteğin yapılacağını söyledi.

  METREKAREYE 300 KİLOGRAM YAĞIŞ

  Selin etkili olduğu Haskızılören Köyü’nde bugüne kadar bir sel olayının yaşanmadığını dile getiren Vali Altıparmak, bölgede metrekareye 300 kilogram yağış düştüğünü söyledi. Bölgede ’Baraj kapaklarının açıldığı’ yönünde iddiaların dile getirildiğini de hatırlatan Vali Altıparmak, bunun söz konusu olmadığını açıkladı.

  Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Salı günü Antalya’da şiddetli yağışın etkisini kaybetmeye başlayacağını belirterek şu an için okulların tatil olması yönünde bir kararlarını bulunmadığını açıkladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı