Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şeriatçı vakıf çete suçundan yargılanacak

  Hürriyet Haber
  13 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mart 1999 - 00:01

  Yargıtay 8. Ceza Dairesi, laik düzene karşı faaliyet gösteren, şeriatçı vakıfların, ‘‘çete suçundan’’ yargılanmaları gerektiğine karar verdi. Yargıtay'ın, bu yöndeki ilk örnek kararında, MGK'da da ‘‘Bir numaralı iç tehdit’’ olarak kabul edilen bu tür vakıfların mensuplarının TCK'nın 313. maddesindeki, ‘‘Siyasal ve sosyal bir görüşten kaynaklanan amaçla cürüm işlemek için çete kurmaktan’’ yargılanmaları istendi.

  YUVA VAKFI ÖRNEK OLDU

  Yargıtay, bu kararını, imam hatip mezunlarını Mısır'daki şeriat eğitimi veren El Ezher gibi şeriatçı üniversitelere göndererek '‘‘Şeriat savaşçıları yetiştirdikleri’’ gerekçesiyle, çete suçundan yargılanıp beraat eden YUVA Vakfı yöneticilerinin davasında verdi. Yargıtay, Ankara 1 No'lu DGM'nin beraat kararını bozarak, YUVA Vakfı yöneticisi dört sanığın laiklik karşıtı çete oluşturdukları gerekçesiyle yeniden yargılanmalarını istedi.

  YUVA VAKFI KAPATILABİLECEK

  YUVA Vakfı yöneticisi sanıklar, bozma kararı üzerine, 313. maddeye göre, 1.5 yıldan 4.5 yıla kadar ağır hapisle Ankara DGM'de yeniden yargılanacaklar. DGM, bozmaya uyarak sanıkları mahkum ederse; YUVA Vakfı, 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası'na göre kapatılacak.

  ERBAKAN BAĞLANTISI

  Bozma kararında, YUVA Vakfı'nın, Türkiye'deki laik sistemi yıkmaya yönelik çalışmalar içinde bulundukları bilinen RP'nin yan kuruluşları MGV, İHH ve İSİLAY ile dayanışma içinde olması gerekçe gösterildi. Erbakan'ın bu kuruluşlarla bağlantısı da bozmaya delil olarak gösterildi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı