‘Şeriat Polisi' hakkında ilk kez konuştu

BERLİN
10.09.2014 - 00:11 | Son Güncelleme:

Almanya Başbakanı Merkel, Wuppertal kentinde üzerinde şeriat polisi yazılı polis yelekleriyle dolaşan selefi olayıyla ilgili konuştu.

BAŞBAKAN Merkel, şiddet kullanma tekelinin sadece devlete ait olduğunu belirtti ve devlet dışında kimsenin güvenlik gücü rolü oynayamayacağını söyledi.

SAT1 televizyon kanalına konuşan Başbakan Merkel, şeriat polisi olayının üzerine kararlıca gidilmesini istedi ve “Şiddet kullanma tekeli devlete aittir. Başka hiç kimse polis rolünü oynama yetkisine sahip değildir” dedi.

YASALAR SERTLEŞTİRİLSİN

Almanya'nın Wuppertal kentinde üzerinde şeriat polisi yazan polis yelekli selefiler olayı, yasaların sertleştirilmesi tartışmasını da gündeme getirdi.

Polis, Wuppertal kentinde bu yeleklerle dolaşarak, gençlere kumar oynamayın, diskoya gitmeyin gibi propaganda yapan selefilerin üzerindeki yeleklere yasak olmadığı için el koymamıştı.

Koalisyon hükümeti içinde Hıristiyan Birlik yasaların sertleştirilmesini talep ederken, SPD buna gerek olmadığı görüşünde. SPD Grup Başkanı Thomas Opppermann, Almanya'da paralel yargı ve paralel polis olamaz. Ama her türlü kışkırtma tuzağına da düşmemek lazım dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı