Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  ‘Seri Paşa’ Hulusi Akar

  04 Ağustos 2013 - 01:09Son Güncelleme : 04 Ağustos 2013 - 02:13

  Bundan neredeyse iki sene önce Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında, sivillerle birlikte otel lobisindeki bir masada kahkahalar atan, yine onlar gibi sivil giyimli, dikkat çeken bir isim olarak öne çıkmıştı.

  Genelkurmay 2. Başkanlığı görevi sırasında özel sohbetlerde de toplumun tüm kesimlerine empati yapabilen farklı bir komutan portresi ortaya koymuş, bunu yapabilirken de aynı zamanda Türkiye’nin tüm hassasiyetlerinden taviz vermemeyi başarabilen bir çizgi çizmişti.


  ‘Seri Paşa’ Hulusi Akar

  SEVİLEN BİR ASKER

  Dünkü sürpriz Şura kararlarıyla 2 sene sonra Genelkurmay Başkanlığı’nın yolu açılan ve yeni Kara Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Hulusi Akar, aslında TSK içinde çok iyi bilinen hem de sevilen bir asker. Çeşitli kademelerle diyalog yapısı oluşturabilen bir isim. Ama en büyük özelliği ise yine yakın çevresinin tanımlamasıyla detaylarda boğulmadan seri karar verip uygulayabilme yeteneği. Bu nedenle ona bu seriliği için “Seri Paşa” ismini takanlar bile var. Buna ek olarak bir süreden beri yeni bir konseptin de yaratıcılarından. O da “Sivil gibi düşünüp asker gibi hareket etme” prensibi. Bunu da sürekli empati uygulayarak kendini hem asker hem sivillerin yerine koyarak sorunların çözümünde bir formül olarak uyguluyor. Seri karar vermesini de “Türkiye’nin zorlu koşullarında zaman kaybetmemek” olarak tanımlıyor. Yıllarca yurtdışı görevi olduğundan dolayı ileri derecede İngilizcesi ve NATO’nun kritik kademelerinde yakın arkadaşları var. İç güvenlik harekatlarında aldığı görevler de onun yine eylemlerindeki yerleşik hafızalarından biri.

  UZUN YÜRÜYÜŞLE TAVİZSİZ DİYET

  Bir oğlu uluslararası ilişkiler - ekonomi temeline dayalı Amerika-İngiltere ekseninde eğitimini devam ettirirken, kızı da Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu bir doktor. Fakat en belirgin özelliklerinden biri de lojmanının olduğu Köşk bölgesinde yaptığı uzun yürüyüşler ve taviz vermediği diyeti. Bunu çevresindeki personele de neredeyse emir vererek uygulatmaya çalışıyor. Bu hassasiyetinin perde arkasındaki sebep ise diyetisyen olan eşi. Evde ve mesaide yediği içtiği her şey adım adım belirlenmiş durumda.

  YARGI SÜRECİNİ TAKİP EDİYOR

  TSK’nın çok sorunlu konularının başında gelen Balyoz ve benzeri davalarda ise şov yapmadan sessiz sedasız süreci takip ediyor. Bu çerçevede ailelere telefon ediyor, ihtiyaçlarını tespit ettirip onlara yardımcı olmaya çalışıyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in fikir yapısına uygun olduğu için yıllardır 2. Başkanlık görevinde bulunun Hulusi Akar, aynı zamanda Kara Harp Okulu Komutanlığı döneminde de ilginç bir çalışma yapmış. Düzenlediği bir konferansta dünyanın en önemli, sert eleştirileriyle tanınan sivil, asker, akademisyen uzmanlarını çağırtmış. Böylelikle Kara Harp Okulu öğrencilerinin de sivil-asker dengelerini sadece Türkiye gözünden değil global açıdan da birbirine zıt görüşleri dinleyerek öğrenmesini sağlamış.

  ONLARDAN, BUNLARDAN VİRÜSÜ

  Doğaldır ki bir göreve atanan kişiyle ilgili çok sayıda iddia ortaya atılır. Akar için de durum aynı. Şimdiden “şu grubun adamı bu yapının mensubu” diyenler çıkmaya başladı. Son dönemde bazı paşaların sivillerle yaşadığı sorunlar, bazı suçlamalar nedeniyle şuralarda görevden ayrılıp komuta kademesinde Hulusi Akar ve diğer silah arkadaşlarına yer açılınca maalesef TSK’ya “onlardan, bunlardan virüsü” sokmaya çalışanlar ortaya çıktı. Ama asıl gerçek TSK’da her personelin işlerin yürümesi için sadece demokratik, anayasal sınırlar içinde üzerine düşen vazifeyi yapmak. Akar Paşa da bunu yapmaya çalışıyor.

  Okuyucu Yorumları { Toplam 50 Yorum }
  • ateş çakmak 4.8.2013 13:23:00
   sisteme ve uygulanan düzene bakıldığında hükümete yakın,fikirlerine,icraatlarına karşı çıkmayan herkes gelinebilinecek en iyi makam ve mevkiye getirilebilir bu asker içinde sivil içinde geçerli ama askerin bir duruşu olması lazım..nerede..
  • michael song 4.8.2013 13:15:08
   Tsk ile akp arasinda bir fark gormuyorum artik..ikisi de millete ait degil ve cok amerikali..
  • ömer sağduyu 4.8.2013 12:54:20
   ceren atlı'ya cevap: iktidar yanlısı insanlar kendini tanrının bir yansıması sanır, ayarsız görür, ayarsız düşünür, ayarsız konuşur..
  • ömer sağduyu 4.8.2013 12:47:37
   Gidene ağam gelene paşam edebiyatı bombardımanı başladı.. Subaylık hayatı boyunca nerdeyse hep masa başı görevler yapmış ve kıta sorumluluğu hemen hemen hiç almamış biri ilk kez KKK'nın başına oturtuldu diye nerdeyse bayram ilan edecekler..
  • murat buyuklu 4.8.2013 12:36:59
   bu ülkenin sadece kendilerinin olmadığını anlayan paşalar nasip eylediğin için, halkın tercihine saygı duyan paşaları başımıza getirdiğin için şükürler sana Rabbim...
  • nevzat toplukafa 4.8.2013 12:29:31
   BEN SİVİLLERİN İKTİDAR HIRSI İÇİN..ONLARA KURBAN OLMAYACAK ASKER İSTERİM..ADANALI NEVZAT
  Sayfa Başı
  Haberleraöfaöf sonuçlarıaöf sınav sonuçlarıaöf sınav sonuçları açıklandı mıAöf Final Ne ZamanSüper Lig puan durumuSüper Lig fikstür