Gündem Haberleri

  Seri katillere ömür boyu hapis

  A.A
  10.10.2007 - 12:45 | Son Güncelleme:

  Çeşitli illerde 7 kişinin öldürülmesi, 2 kişinin yaralanması olaylarına karıştıkları iddiasıyla tutuklu yargılanan Yiğit Bekçe ve Mehmet Karahasan, Kocaeli'nde işledikleri cinayetten dolayı ömür boyu, gasp suçundan ise 12 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı. Aynı suçtan yargılanan Celal Aykut Okumuş ise beraat etti.

  Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya, Sincan F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan sanıklar Mehmet Karahasan ile Yiğit Bekçe getirildi. Tutuksuz yargılanan Celal Aykut Okumuş ise duruşmaya gelmedi.

  Cumhuriyet Savcısı, esasa ilişkin mütalaasında, bir önceki duruşmada belirttiği “tüm sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmaları” talebini yineledi.

  Sanıklar Karahasan ve Bekçe, son sözlerinde, geçmiş duruşmalarda verdikleri ifadeleri tekrar ettiklerini belirttiler.

  Mahkeme heyeti, sanıklar Yiğit Bekçe ve Mehmet Karahasan'a 21 Eylül 2006'da D-100 karayolu üzerindeki bir pişmaniye dükkanında “işledikleri yağma suçunu gizlemek, delilleri ortadan kaldırmak amacıyla Fatih Kılıç'ı öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, “yağma” suçundan ise 12 yıl 6'şar ay hapis cezası verdi.

  Heyet, “Başka bir suçu işlemek, delilleri gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla tasarlayarak adam öldürmek, işyerinde silahla yağma suçlarında kullanılan araçları temin etmek suretiyle yardım” iddiasıyla yargılanan Celal Aykut Okumuş'un delil yetersizliğinden beraatine karar verdi.

  OLAY

  Yiğit Bekçe ile Mehmet Karahasan, Bursa-Yalova girişinde Hüseyin Çalışkan'ı, ardından Kocaeli D-100 kara yolundaki Savaş Dönmez Parkı'nın yanındaki bir iş yerinde Fatih Kılıç'ı, daha sonra Sakarya'nın Hendek, Mersin'in Erdemli ve Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde gasp amacıyla toplam 7 kişiyi öldürdükleri, 2 kişiyi yaraladıkları iddiasıyla 24 Ekim 2006'da Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yakalanmış, diğer zanlı Celal Aykut Okumuş ise Sakarya'da tutuklanmıştı. Celal Aykut Okumuş, Kocaeli'nde yargılandığı davada tahliye edilmişti.

  Sanıklar Bekçe, Karahasan ve Okumuş hakkında, “kasten adam öldürme” suçundan TCK'nin 82/1. maddesinin (h) fıkrası gereği 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile “gece vakti birden fazla kişiyle silahlı yağma” suçundan TCK'nin 149/1. maddesi uyarınca 2'şer kez 10'ar yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyordu. Sanıkların “ruhsatsız silah bulundurma, uyuşturucu kullanma ve bulundurma” suçlarından da cezalandırılmaları isteniyordu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı