Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Seri gaspçıya 25 yıl ceza ve tahliye

  İsmail AKDUMAN/SAMSUN, (DHA)
  15.10.2008 - 15:23 | Son Güncelleme:

  SAMSUN’da bir hafta içerisinde 3 ayrı işyerine girerek gasp yapan 23 yaşındaki Abdullah Altunay, tutuklu yargılandığı mahkemece toplam 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanığın 21 aydır cezaevinde bulunduğunu ve duruşmalardaki iyi halini dikkate alarak tahliyesine karar verdi. Altunay ise, “Aldığım uyuşturucu madde nedeniyle iradem dışında bu suçları işledim. Çok üzgünüm” dedi.

  Samsun’da 2007 yılının Ocak ayında İstiklal Caddesi’nde meydana gelen ilk olayda, Şerife Özkoçak’ın (21) çalıştığı hediyelik eşya satan mağazaya müşteri gibi giren Abdullah Altunay, genç kızı tehdit ederek 80 YTL ve cep telefonunu aldı. Giderken de, “Sakın dışarıya çıkma, bomba yerleştirdim. Dışarda adamlarım var. Çıkarsan burayı havaya uçururlar” diyerek kaçtı. 6 gün sonra sabah saatlerinde İstiklal Caddesi’ndeki kozmetik mağazasına giden Altunay, satış sorumluları Deniz Uzunali (19) ile Nilüfer Kurnaz’ı (20) tehdit ederek kasadaki 85 YTL’yi alıp, aynı şekilde tehdit ederek kaçtı. Bir gün sonra da Lise Caddesi’nde Türkan Sezgin’e ait çiçekciye giden Abdulah Altunay, genç kadın ile arkadaşı İlknur Karadan’a (35) tabanca çekerek para istedi. Para bulumayınca da Karadan’ın kolundaki altın bilezik ve bilekliği alıp, işyerine bomba koyduğunu söyleyerek kaçtı.

  ‘UYUŞTURUCU HAPIN ETKİSİYLE YAPTIM’

  5 kadının ifadelerinden robot resmi çizilen Altunay, son olaydan 2 gün sonra polis tarafından yakalandı. Tutuklu yargılanan sanık, Samsun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün son kez hakim karşısına çıktı. Yaptığı son savunmasında, “Bir arkadaşımdan uyuşturucu nitelikli haplar almıştım. Onları içtim ve hapların verdiği cesaretle bu olayları gerçekleştirdim. İradem dışında işlediğim bu suçlardan dolayı çok pişmanım. Hepsinden tekrar özür diliyorum. Zararlarını ailem karşılamış. Tahliyemi istiyorum” dedi.

  Mahkeme, sanık Abdullah Altunay’a, Şerife Özkoçak, Deniz Uzunali ve İlknur Karadan’ı gasp etmekten ayrı ayrı 6’şar yıl 8’er ay, Türkan Sezgin ile Nilüfer Kurnaz'ı ise gasp etmeye teşebbüs etmekten ayrı ayrı 2’şer yıl 6’şar ay olmak üzere toplam 25 yıl hapis cezası verdi. Ancak, 21 aydır cezaevinde bulunan sanığın duruşmalardaki iyi halini dikkate alan mahkeme tahliyesine karar verdi. Altunay, cezanın Yargıtay'da onanması halinde yeniden cezaevine girecek.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı