Gündem Haberleri

  Sergiler

  Hürriyet Haber
  29.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul

  İnsan ve doğa arasındaki ilişkinin konu edildiği yapıtlardan oluşan Manzara-Landscape başlıklı sergi nisan ayının sonuna kadar Borusan Kültür Merkezi'nde. Sergide Altan Gürman, Nur Koçak, Serhat Kiraz, Bedri Baykam, Mustafa Pancar, Antonio Cosentino, Önder Ergün ve Güven İncirlioğlu'nun yapıtları yeralıyor.

  Slovak cam heykel sanatçısı Lubomir Ferko'nun birbirinden ilginç yapıtları 30 Mart'tan başlayarak Emlak Bankası Sanat Galerisi'nde sergileniyor.

  Çalışmalarını Paris'te sürdüren ressam Ody Saban yapıtlarını 10 Nisan tarihine kadar Gözlem Sanat Galerisi'nde İstanbullu sanatseverlere sunuyor.

  Fotoğraf sanatçısı Ersin Alok'un Pimapen Kültürevi'ndeki Formların Dünyası başlıklı sergisini henüz görmediyseniz ay sonuna kadar süreniz var.

  Türk resim sanatının genç temsilcilerinden Ferhat Özgür resimlerini 31 Mart'tan itibaren İş Bankası Parmakkapı Sanat Galerisi'nde sergiliyor.

  Opera=Bale-Konser

  Ahmet Adnan Saygun'un Atatürk'ün isteği üzerine bestelediği Özsoy Operası bu akşam saat 20.00'den itibaren Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda izlenebilir. Cumhuriyet tarihimizin ilk operası olan Özsoy'u Kenan Işık sahneye koyuyor. Orkestrayı Fahreddin Kerimov'un yönettiği eserde Arda Aydoğan, Haluk Kurdoğlu, Ayşe Sezerman ve Burak Bilgili rol alıyor.

  İstanbul Devlet Opera ve Balesi Verdi'nin ünlü Nabucco operasını 31 Mart salı saat 20.00'de Atatürk Kültür Merkezi'nde sahneliyor.

  Keman sanatçısı Nuri İyicil, 30 Mart saat 20.00'de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda bir resital verecek. Sanatçı resitalde, Charlier, Szymanowski ve Ekrem Zeki Ün'ün yapıtlarını seslendirecek.

  Tiyatro oyunları

  Tiyatro dünyasına yeni katılan Kelaynak Kabare, Dingildek İlişkiler adlı oyunu 30 ve 31 Mart'ta İstek Vakfı Atanur Oğuz Lisesi'nde sahneliyor.

  Yavuz Özkan'ın yazıp yönettiği Herkesin Bildiği Sırlar Küçük Sahne'de sanatseverlerle buluşuyor.

  Tiyatro İstanbul'un sunacağı Yeni Baştan adlı oyun yarın ve 2, 3,4, 5 Nisan'da İstek Vakfı Atanur Oğuz Lisesi'nde izlenebilir.

  Dormen Tiyatrosu'nun Bu Filmi Görmüştüm adlı komedisi, yarın sahneleniyor.

  Adana

  Silvanlı Kadınlar

  İsmail Kaygusuz'un yazdığı ve İsmet Hürmüzlü'nün yönettiği Silvanlı Kadınlar adlı oyun, Adana Devlet Tiyatrosu Sabancı Kültür Merkezi sahnesinde oynuyor. İki perdelik trajikomik oyunda, Tayfun Eraslan, Galip Erdal, Aysel Çakar Kara, Funda Uzun, Yusuf Köksal, Arzu Tan, Seher Devrim Yakut, Ötüken Hürmüzlü ile Şener Kökkaya rol aldılar.

  Sinemalar

  Leonardo Di Caprio ile Kate Winslet'in başrolleri paylaştığı Titanic Adana Arı sinemaları 1'inci salonda 6'ncı haftayı doldurdu.

  Meltem Cumbul ile Cem Özer'in başlıca rolleri paylaştığı Karışık Pizza ise Adana Galleria'da,

  Matt Damon ile Clarie Danes'in rol aldığı Yağmurcu Metro sinemasında,

  Michael Douglas ile Sen Penn'in başrolleri paylaştığı oyun Sun sinemasında,

  Keanu Reeves ile Alpacino'nun oynadığı Şeytanın Avukatı adlı film ise Metropol de gösterime girdi.

  Antalya

  Kehya'nın sergisi

  Antalyalı Gazeteci Ali Oğuz Kehya, 3. kişisel resim sergisini açtı. Korunmaya Muhtaç Yaşlılar ve Çocuklar Vakfı'ndaki sergi 15 gün açık kalacak.

  SDÜ'de Sanat Günleri

  Süleman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi'nin ‘‘Sanat Günleri 98’’ etkinliği dün başladı. İlk gün, SDÜ Kültür Merkezi Fuayesi'nde GSF Resim Grafik ve Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü öğrencilerinin çalışmalarından oluşan sergi açıldı. Aynı gün, SDÜ Kültür Merkezi'nde Tiyatro Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan ‘‘Tiyatro Dünyası'ndan Sahneler’’ adlı oyun gösterime sunuldu. Yarın ise Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından İgor Stravinski'nin Askerin Öyküsü adlı eseri seslendirilecek.

  Londra'dan Antalya'ya

  Antalya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, bu yıl ilk kez bir İngiliz sanatçının çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Ressam Terrance Mikail Patrıc Duggan'ın Türk ve yanabcı sanatseverlerin katılımıyla açılan ‘‘Tasavvur Pencereleri’’ adlı 15'inci kişisel resim sergisi 30 Mart'a kadar açık. Türkiye'de yedi yıldır Türk Sanat Tarihi ve Osmanlı eserleri üzerine araştırma yapan Duggan, bu sergisinde özellikle Selçuklu ve Osmanlı motiflerini tanıtmak istediğini, günümüz çizgilerinin arkasında geçmiş kültüre ait motiflere yer vererek onları yaşatmayı amaçladığını belirtiyor.

  İzmir

  Firdevs Togar sergisi İTO'da

  Firdevs Togar, 3'ncü kişisel sergisini İTO zemin kat sergi salonunda açtı. Togar, çalışmalarını gözleme dayalı açık mekanda yapılan çalışmalar ve izlenimlere dayalı kapalı mekanda yapılan çalışmalar olarak ikiye ayırıyor. Gözleme dayalı çalışmalarında daha çok suluboya, kurupastel ve ecoline boya kullanıyor ve kısa sürede tamamlıyor. Sergi 3 Nisan'a kadar açık kalacak.

  Bahara Doğru konseri

  İzmir Devlet Opera ve Balesi, 30 Mart Pazartesi ve 31 Mart Salı günü saat 20.00'de Sabancı Kültür Sarayı'nda ‘‘Bahara Doğru’’ konserini gerçekleştirecek. Orkestrayı Şef Alexandru Samoila'nın yöneteceği konserin birinci bölümünde, İZDOB Orkestrası keman sanatçılarından Lalecan Muzafferov ve Ruşen Muzafferov Vivaldi'nin ‘‘Mevsimler’’ adlı eserini yorumlayacak. Konserin ikinci bölümünde Soprano Arses Yıldızca ve Bariton Gökhan Koç, Puccini, Rossini ve Verdi'nin operalarından tanınmış arya ve düetler seslendirecek.

  Diyarbakır

  Hareketli hafta

  Diyarbakır Tiyatrosu hareketli bir hafta geçirecek. 30 Mart Pazartesi, İstanbul Komedi Tiyatrosu'nun Dikkat! Kadın Var! adlı oyunu sahnelenecek. Saat 18.30 ve 21.00'de perde açacak komedide, Levent Tülek, Pelinsu Pir, Hilmi Erdem, Ali Türkoğlu rol alıyor. 31 Mart Salı günü de Aziz Nesin'in Birtakım Azizlikler adlı oyunu sahnelenecek. Oyunu Genco Erkal uyarladı, yönetti ve oynadı, müzikleri de Arif Tekin yaptı.

  Sinema

  Emek Sineması Ağır Roman'ı yeniden gösteriyor. Dilan Sineması'nda bugün Kaybedenler adlı film gösterime sunuluyor. Filmin yönetmeni Oliver Stone. Oyuncular Sean Penn, Jennifer Lopez ve Nick Nolte. Kaçırmayın. Site Sineması'nda ise Yedi Özel Kadın ve Aşığım Sana var.

  Sergi

  Devlet Güzel sanatlar Galerisi'nde Nevruz konulu resim sergisi ay sonuna kadar gezilebilecek.

  Ankara

  Sergiler

  Yazar Nazlı Eray ilk kişisel resim sergisi ile sanatseverlerin karşısına çıktı. Dam Galeri'de açılan sergi 18 Nisan’a kadar devam edecek. Akrilik tekniği ile renkli tablolara imza atan sanatçı, özellikle çiçek çalışmaları ile dikkat çekiyor.

  Galeri Z'de Toygan Orbay resimleri sergileniyor. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirüji Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olan sanatçı duyarlı çizgileri ile beğeni topluyor. Sanatçının ilk kişisel sergisinde yer alan çalışmalar, 8 Nisan’a kadar görülebilecek.

  Ressam Lütfü Günay manzara resimlerini sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Sevgi Sanat Galerisi'nde açılan sergi 16 Nisan’a kadar görülebilecek. Pastel çalışmalarındaki yorumu ile dikkatleri çeken sanatçı yurtdışında çok sayıda sergiye de imzasını atmış.

  Erhan Türker doğa üzerine çalıştığı tablolarını Toprakbank sanat Galerisi'nde sergiliyor. 6 Nisan’a kadar sürecek sergide sanatçının yağlıboya tablolarına yer veriliyor.

  Gösteri

  Devlet Opera ve Balesi 1 Nisan'da Giselle Balesi ve Maskeli Bale ile izleyici karşısına çıkıyor. Temsil saat 20.00'de başlayacak.

  Devlet Opera ve Balesi Çingene Baron isimli opereti 2 Nisan'da sahneliyor.

  Devlet Opera ve Balesi Sevgili Barış isimli çocuk müzikalini 5 Nisan Pazar günü saat 11.00'de Operet Sahnesinde sergiliyor.

  Sinema

  Jack Nicholson'ın oynadığı Benden Bu Kadar isimli film Büyülü Fener, Mithatpaşa, On ve Akün Sinemalarında gösteriliyor. Başkan'ın Adamları Kavaklıdere Sineması'nda gösterimde. Başrollerde Dustin Hoffman ve Robert De Niro var. Steven Spielberg'in Amerika'ya köle olarak getirilen Afrikalıların çarpıcı öyküsünü dile getirdiği film Amistad Ankapol Sineması'nda gösteriliyor.

  Tiyatro

  Ankara Sanat Tiyatrosu Elmadaki Barış isimli danslı çocuk oyununu cumartesi ve pazar günleri saat 13.00'de sergiliyor.

  Devlet Tiyatrosu yaklaşık iki yıldır kapalı gişe oynayan Azizname 95 isimli eseri sahnelemeyi sürdürüyor.

  Ressam Filiz Odabaşı, ilk kişisel suluboya sergisini Antalya Hızır Reis Caddesi'ndeki Bohem Sanat Galerisi'nde açtı. 7 Nisan'a kadar açık kalacak olan sergide, doğa temasını ve Antalya'yı anlatan tablolar ağırlıkta.

  Marianne’in resimleri

  Alman ressam Marianne Angersbach'ın İstanbul'daki ilk kişisel resim sergisi Asmalımescit Sanat Galerisi'nde 26 Nisan tarihine kadar sürüyor.

  Yarım milyarlık çiniler

  Ünlü çini sanatçısı Latife Aktan, ‘‘Türk Çini Sanatına Yeni Yaklaşımlar’’ adlı sergisini İzmir Büyüşehir Belediyesi Çetin Emeç Sanat Galerisi'nde açtı. İznik Çinisi'nden yapılmış kabartmalar, tabaklar, küpeler ve toka takımlarından oluşan sergide fiyatları 15 ile 600 milyon lira arasınada değişen 33 eser İzmirlilerin beğenisine sunuluyor. Sanatçı çalışmalarında geleneksel Türk Çini Sanatı'na sadık kalıp yaklaşımlarında çağdaş olma çabasında.

  Bıraktığımız izler

  Türkiye İş Bankası Ankara Sanat Galerisi, 31 Mart-25 Nisan tarihleri arasında Alman sanatçı Wolfganf Hunecke'nin resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Hunecke, yapıtlarında insan yaşamının geçiciliği ile insanın yaşamda bıraktığı izlerin kalıcılığını araştırıyor.

  İzmir Kent Tiyatrosu Neil Simon'ın Anton Çehov'dan uyarladığı ve çevirisini Sevgi Şanlı'nın yaptığı ‘‘Sevgili Doktor’’ adlı oyunla perdelerini açtı. Prof. Dr. Özdemir Nutku'nun yönettiği oyunun ilk gösterimi Alsancak

  Türk Amerikan Derneği'nde gerçekleştirildi.

  Mayıs ayından itibaren perşembe, cuma ve cumartesi günleri Karşıyaka Ziya Gökalp Kültür Merkezi'nde gösterilerini sürdürecek.

  Cenevre Solistleri

  Dünyanın en önemli oda müziği topluluklarından biri olan Cenevre Solistleri, 31 Mart akşamı İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda bir konser verecek. Aralarında Türk kemancı Ahmet Ediz'in de bulunduğu topluluk konserde Brahms ve Mendelssohn'un eserlerini yorumlayacak.

  Mavi tutkunu ressam

  İstanbul Bostancı'daki Galeri İki Maymun, mart ve nisan ayını bir mavi tutkunu ressamın eserlerine ayırıyor. Kanat Anar'ın resimleri insana huzur veriyor. Yaşamını Bodrum'da sürdüren sanatçı gerçek bir mavi tutkunu. Karma ve kişisel olarak açtığı sergilerinin beşincisi olan bu sergide yine mavinin nüansları ağırlıkta. 17 Nisan'a kadar gezilebilir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı