Ege Haberleri

EGE

  Sergi saatlerini protesto için fotoğraflarını yırttı

  Kadir ÖZEN / İZMİR, (DHA)
  23.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyada nadir bulunan “Peçeli Baykuş”un fotoğrafını çekmeyi başaran fotoğraf sanatçısı Tolga Yarıcı, dokuz yıl boyunca gökyüzünde nesli tükenmekte olan birçok kuşu fotoğrafladı.

  Fotoğraflarını dünyada sergilemek için çalışmalara başlayan Yarıcı, ilk olarak sergisini İzmir’de, Sabancı Kültür Sarayı’nda sanatseverlerin beğenisine sundu. 14 Ocak’ta açılan “The Birds/Kuşlar” adlı fotoğraf sergisinin, bitimine 2 gün kala, vaktinden önce ziyaretçi girişine kapatıldığını ileri süren Yarıcı, durumu protesto etti. Tepkisini de sergilediği fotoğrafları yırtarak gösterdi. Yarıcı, “Sabancı Kültür Merkezi yetkilileri ile 9 gün boyunca serginin sabah 10.00’dan akşam 22.30’a kadar açık olması konusunda anlaştım. Bana bildirilen banka hesabına da serginin açılışından bir hafta önce istenilen parayı yatırdım. Ziyaretçi girişi 21 Ocak günü saat 19.00’da kapatıldı. Gerekçesini sorduğumda ‘Biz devlet memuruyuz. Herhangi bir etkinlik yok. Senin serginde herhangi bir etkinlik kategorisinde değil’ dendi. Şikayetçiyim. Hakkımı yasal yollardan da arayacağım” dedi.
  Sabancı Kültür Merkezi Müdürü Ahmet Civan ise sergiyi erken kapatmalarının sözkonusu olmadığını söyledi. Serginin bulunduğu bölümün ışıklarının yandığını, ziyarete açık tutulduğunu, ancak etkinlik olmayan diğer katların lambalarının ise söndürüldüğünü belirtti. Tolga Yarıcı’nın sergideki fotoğrafları da kendisinin topladığını dile getirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı