« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sergen: Yabancı futbolcuların katkısı yok

Beşiktaş'ta kaptan Sergen, yabancı oyuncu sınırlamasının kaldırılmasının pek fazla bir şey değiştirmeyeceğini savunarak, “Birkaç istisnayı çıkarırsak, yabancı oyuncuların Türk futboluna çok büyük bir katkısı yok. Zaten Türkiye'de 9-10 yabancı oynatacak kulüp de yok” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Yabancı sayısının düşürülüp, daha yetenekli yabancıların Türkiye'ye gelmesi gerektiğini dile getiren Sergen, “Yabancılar Türkiye'ye geldiklerinde, burayı tatil ülkesi gibi görüyorlar. Birkaç istisnayı çıkarırsak, yabancı oyuncuların Türk futboluna çok büyük bir katkısı yok” diye konuştu.

Fazla koşmadığı şeklindeki eleştirilerle ilgili olarak Sergen, ”Medya için koşmak ne demektir, hala anlamadım. Benim için koşmak topla hareket yapmak, gol atmak, attırmaktır. Topsuz hareketler daha çok diğer arkadaşların yapacağı işler” dedi.

Kötü sonuçlardan sonra taraftarların tepki göstermesinin normal olduğunu belirten Sergen, şöyle devam etti:   “Sahaya çıkan arkadaşların hepsi yüreklerini ortaya koyup mücadele ettikten sonra taraftar onları destekler. Beşiktaş taraftarı çok hırslı ve ateşli, takıma destek vermek için ellerinden geleni yapıyor. Ama saha sonuçları kötü olunca taraftarın tepkisi normal. İkinci yarı taraftarları da arkamıza alıp, çok iyi bir çıkış yapmak istiyoruz.”

Sergen, 2 sezondur şampiyon olan Fenerbahçe'nin iyi bir kadrosu olduğunu vurgulayarak, “Bu sezon da iyi gidiyorlar, ama futbol entresan bir oyun, kimse ne olacağını bilemez. Biz de ilk yarıyı önde bitirmiştik, ama ikinci yarıda şampiyon olamadık. Önümüzdeki senelerin neler getireceği belli olmaz. Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor gibi büyük takımlar var” diye konuştu.

'İBRAHİM'E AYNI HATALARI YAPMASIN DİYE KIZIYORUM'
  
Sergen, bir soru üzerine Ailton ve İbrahim Akın'ın aynı tip oyuncular olduğunu belirterek, “İkisi de topla oynamayı seven oyuncular. Belki saha içinde tam olarak anlaşmıyorlardır, bilemiyorum” dedi.

İbrahim Akın'ın biraz daha futbol seviyesini yükseltmesi gerektiğini kaydeden Sergen, “İbrahim yetenekli bir oyuncu ama devamlılığını 90 dakikaya çıkarması lazım. Beşiktaş'ta oynamak ona yeterli gelmemeli. Buradaki performansını en üst düzüye çıkartıp, yurtdışına gitmesi lazım. 1-2 sene içinde İbrahim'in ne yapacaksa yapması lazım. İbrahim'e, benim yaptığım hataları yapmasını istemediğim için kızıyorum. Onun yaşındayken çok hatalar yaptım, gereksiz sorunlar yaşadım. O yüzden İbrahim ile konuşuyorum. Söylediklerimi anlıyorsa onun için çok iyi olur” dedi.

Sergen, bir gazetecinin, “Sen niye zamanında yurtdışına gitmedin?” şeklindeki sorusu üzerine, “O zaman uçak yoktu, gidemedim” diye esprili bir cevap verirken, “Yaptıklarımdan hiç pişman değilim” dedi.

Takım arkadaşı Tümer ile arasında gerginlik olmadığını dile getiren Sergen, “Ben takımın kaptanıyım, o yüzden hiçbir gerginlik olamaz. Saha içinde konuşuyoruz. Saha dışında kimse kimseyle görüşmek zorunda değil. Herkesin kendine özel bir hayatı var” dedi.

Takımda futbolcuların alacaklarının ödendiğini ifade ederek, ”Ödemeler her kulüpte olduğu gibi biraz aksıyor. Ama şu anda ödemeler yapıldı” dedi.

Antrenmandan sonra BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sergen, “Ödemelerin 1-2 ay aksaması doğal. Ama herhalde en düzgün şekilde ödemeler Beşiktaş'ta yapılıyor. Bu konuda bir problem yok. Futbolcuların artık bundan sonra sadece sahaya çıkıp, maçları kazanması gerekiyor” diye konuştu.

Antalya'da güzel bir çalışma dönemi geçirdiklerini kaydeden Sergen, şöyle devam etti:
    “İkinci yarıya iyi bir başlangıç yapacağız. Takımın hazır olduğuna inanıyorum. Mazide kalmış kötü görüntüyü silip atmak istiyoruz. Savunma hücumdan başlar. Ön taraftan başlayan savunma problemimiz var. Bu sorunu düzeltip, ikinci yarı az gol yiyeceğimizi düşünüyorum.”
  
'HİÇBİR SORUNUM YOK'
  
Antrenmanlarda istekli çalıştığını belirten Sergen, “Hiçbir sorunum yok. Şu anda sezon başı itibariyle 2-3 kilo eksiğim var. Ama normal tempoda çalışıyorum” dedi.

Her zaman antrenmanlara çıktığını belirten Sergen, “Fizik olarak iyiyim. İkinci yarıya iyi bir başlangıç yapıp, sezon sonuna kadar götürmek istiyorum. Vücudum ne kadar elverirse o kadar futbol oynamak istiyorum. 1-2 sene daha futbol oynarım diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

'TİGANA İLE DÜZEYLİ VE SEVİYELİ BİR ARKADAŞLIĞIMIZ VAR'

Bir gazetecinin, “Sergen'de devamlılık olmuyor, bu neden kaynaklanıyor?” şeklindeki soru üzerine Sergen, şunları söyledi: “Devamlılık bende biraz daha problemli. Çünkü oynamadığım zaman kendimi dışarda hissediyordum, o zaman da kafa olarak kopuyorum sahadan. Ondan sonra devamlılık problem oluyor. Sahaya çıkıp oynadığım müddetçe benim için sorun olmuyor. Sorun oynamamaya başladığım zaman başlıyor. Del Bosque'nun ilk geldiği dönemde bu yönde büyük sıkıntılar yaşadım. Ama Tigana ile bir problem yok. Hocamız güvenilir, düzgün kişiliği olan bir insan. Düzeyli ve seviyeli bir arkadaşlığımız var.”

Sergen, bir soru üzerine, takımda yıldız oyuncuların fazla olmasının önemli olmadığını vurgulayarak, “Şampiyon olduğumuz sezon çok fazla yetenekli oyuncularımız yoktu ama çok iyi bir ekip olduğumuz için şampiyon olduk. Ondan sonra ekip olamadık. Çok hatalar yapmaya başladık. 2 seneden beri sezon başında şampiyonluk iddiamızı kaybediyoruz. Ama önümüzdeki sezon hocamızın iyi bir kadro kuracağını düşünüyorum. Şu anda şampiyonluktan çok uzaktayız. Daha çok önümüzdeki senenin kadrosunun kurulması daha iyi olur” şeklinde konuştu.
  
Sergen, Futbol Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu ile ilgili bir soru üzerine ise, “Haluk Ulusoy da Ayhan Bermek de iyi insanlar. Kim seçilirse ona saygılıyız” diyerek sözlerini tamamladı.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz