ANKARA HABERLERİ SEREFLİKOÇHİSAR HABERLERİ

Şereflikoçhisar'da dolu 44 bin dekar ekili alana zarar verdi

DHA
30.05.2018 - 16:42Son Güncelleme :
DHA

Zeynep GÖRGÜLÜ/ŞEREFLİKOÇHİSAR,(Ankara),(DHA)-ANKARA'nın Şereflikoçhisar ilçesinde etkili olan dolu, 10 mahallede toplam 44 bin dekar ekili alana zarar verdi.
Şereflikoçhisar'da etkili olan dolu yağışı sonrası oluşan zararın tespiti için Kaymakam Sedat Yıldırım Başkanlığı'nda Şereflikoçhisar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şenol Görgülü, İlçe Mal müdürü Zeki Mermer, İlçe Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt, İlçe Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü  Emin Kapıcıoğlu ve ilgili teknik personel İrem Şenses tarafından İlçe Hasar Tespit Komisyonu oluşturuldu.
Komisyonun çalışmaları sonucunda doludan Çalören, Karabük, Kadıncık, Yeşilyurt, Büyükkışla, Bağobası, Fadıllı, Doğankaya, Çayırönü ve Akin Mahalleleri olmak üzere 10 mahallede 44 bin dekar ekili alanın zarar gördüğü tespit edildi. Genelde zararın, arpa, buğday, nohut, mercimek ve kimyon ekili alanlarında yüzde 40 ile yüzde 80 oranları ile bu aralıklarda meydana geldiğini ve yaklaşık 20 bin dekar arpa, 10 bin dekar buğday, 7 bin dekar nohut, 3 bin dekar kimyon ve 4 bin dekar mercimek ekili alanların doludan etkilendiği belirtildi. Hasar meydana gelen yerlerde tespit çalışmalarını yaptıktan sonra afet raporlarını da Bakanlığa ileten İlçe hasar Komisyonun çalışmalarının devam ettiği ifade edilirken ayrıca kuraklıktan etkilenen 10 mahallelerde de tespit çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sereflikoçhisar haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sereflikoçhisar haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Şereflikoçhisar'da dolu 44 bin dekar ekili alana zarar verdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı