ANKARA HABERLERİ

Şereflikoçhisar dünya tuz ticareti liderliğine aday

Hürriyet Haber
12.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Şereflikoçhisar’ın en önemli gelir kaynaklarından olan tuz işletmeciliği dünyaya açılmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin en büyük tuz rezervi olan Tuz Gölü’nün ekonomik potansiyelinin, Şereflikoçhisar Belediyesi’nin “koruyarak kullanma” yöntemiyle artırılması hedefleniyor.

Hürriyet Haber

“Tuz Gölü’nü koruyarak, hem tuz üreteceğiz hem de turizmi canlandıracağız” diyen Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Hakverdi Altuğ, gölün ilçe ve ülke ekonomisi için önemine dikkat çekti. Başkan Altuğ şöyle konuştu:

“Kapasitenin artması ve yeni fabrikaların açılmasıyla birlikte istihdamda patlama yaşanacaktır. 6 firmanın da faaliyete geçmesiyle toplamda 3 bin yeni istihdam hedeflenmektedir. Ayrıca 2 milyon ton tuzu çekmek için bin adet kamyon ve TIR girecektir. Bin kamyon, sahibi ve çalışanı ile 2 bin kişi demektir. Öte yandan yıllık tuz üretimi 2 milyon ton artacağı için hem tuz fiyatı makul bir seviyeye inecek hem de anlamsız yere yapılan ithalat sona erecektir.”

Avrupa’da ihtiyaç fazla

Tuz fiyatlarının yüksekliğine de dikkat çeken Başkan Altuğ, gölden yıllık 270 milyon ton tuz üretilebileceğini belirtti. Altuğ, buna rağmen ithalat yapan tuz üreticisi firmaların fiyatları yükseltmek için tuz üretim rezervini düşük tuttuğuna dikkat çekti. Altuğ, “1 tonluk tuzun maliyeti 3,5 - 4 TL arasında iken satış fiyatı son zamlarla 60 TL’ye çıkmıştır. Bu durum birçok tuz fabrikasının kapanmasına veya kapasitelerini düşürmesine neden oluyor. Avrupa’da yüksek düzeyde tuz ihracatı yapılmakta, fakat biz hali hazırdaki tuzlalar talebe karşılık veremiyoruz. Bu nedenle hem ihracatı yeterli düzeye çıkartamıyor hem de tuz ithalatının önü alınamıyor” diye konuştu.

“Tuz Gölü’nü koruyacağız diye dört bir taraftan tel örgü çekecek değiliz” diyen Altuğ, modern dünyanın anlayışı haline gelen “koruyarak kullanma” yöntemini uygulayacaklarını açıkladı. Altuğ, Tuz Gölü’nün turizm açısından da verimli bir bölge olduğunu hatırlatarak, turizm ve üretime zarar verecek uygulamalar yapan firmalara müsaade edilmeyeceğinin altını çizdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Şereflikoçhisar dünya tuz ticareti liderliğine aday haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

01 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı