Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şeref Can bulundu ama işler de karıştı

  Serkan AKKOÇ
  03 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 03 Ağustos 2006 - 15:01

  Çanakkale’de dört ay önce kaybolan iki yaşındaki Şeref Can’ı kaçırdığı iddiasıyla yakalanan evli ve dört çocuk babası Ahmet Delican serbest kaldı. Delican, çocuğun Yıldız Engin’le yaşadığı yasak aşkın sonucunda doğduğunu söyledi. Delil olarak mahkemeye DNA test sonuçlarını da sundu. Anne Yıldız Engin de gerçeği itiraf edince, Delican adliyeden ayrıldı.

  ŞEREF Can, Kabatepe Ziyaretçi ve Dinlenme Merkezi’nde 7 Nisan tarihinde kayboldu. İki yaşındaki Şeref Can, ailenin ve polisin tüm çabalarına rağmen bulunamayınca devreye İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu girdi. Başında ’Avcı’ lakaplı Emniyet Müdürü Şentürk Demiral’ın bulunduğu bir ekip kuruldu. İşe koyulan ekip, Tuncay ve Yıldız Engin’in altı aylık telefon görüşmelerini incelemeye aldı. Yıldız Engin ile tanıştığı belirlenen Serbest Mali Muşavir Ahmet Delican’ın, Küçük Şeref’in kaybolduğu tarihte Çanakkale’de olduğu telefon kayıtlarından tespit edildi. Kayıtlarda çocuğun kaçırılmasından sonra Yıldız Engin’in ilk aradığı kişinin Delican olduğu da belirlendi.

  Yıldız Engin’le üç yıl önce tanıştığı ve sık sık görüştükleri belirlenen Ahmet Delican’ın Küçükbakkalköy’deki evine salı gecesi yapılan operasyonla Şeref Can kurtarıldı ve Delican, gözaltına alındı. Eşi Tuncay Engin’den bir süre ayrı yaşayan Yıldız Engin ile o dönemde bir ilişki içinde olduğunu belirten Ahmet Delican, "Yıldız Engin ile üç yıl önce bir kız arkadaşımın aracılığıyla tanıştım. Birbirimizden hoşlandık. Yıldız Engin hamile kalarak Şeref Can’ı dünyaya getirdi" dedi./images/100/0x0/55eafe3ef018fbb8f8a40122

  Küçük Şeref’in doğumundan sonra da Yıldız Engin ile telefonlaştıklarını söyleyen Ahmet Delican, şöyle devam etti: "Ben anne ve babamdan ayrı yaşadım. Şeref’in de bu durumu yaşamaması için onu almaya karar verdim. Yıldız, Çanakkale’ye gideceklerini söyledi. Ben de oraya gidip çocuğumu aldım. Yani Şeref’i kaçırmadım."

  Delican’ın, Küçük Şeref’i "Yusuf Delican" adıyla nüfusa kaydettirdiği de ortaya çıktı.

  BAYGINLIK GEÇİRDİ

  Çocuklarının bulunduğu duyarak sevinç içinde Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gelen Engin Çifti, Şeref Can’a sarılarak hasret giderdi. Oğluna kavuşan Turgay Engin, zanlı Ahmet Delican’ın polisteki ifadesini öğrenince baygınlık geçirdi. Hastaneye kaldırılan Tuncay Engin, sakinleştirici ilaç aldıktan sonra tekrar Asayiş Şube Müdürlüğü’ne geldi. Yıldız Engin ise polisteki ifadesinde Ahmet Delican’ı tanıdığını ancak çocuğun ondan olduğu iddialarını kabul etmediğini söyledi.

  Polisteki ifadelerinin ardından Engin çifti, emniyetten el ele tutuşarak çıktı. Şeref Can’ı kucağına alan Turgay Engin, eşi Yıldız Engin’in elini tutarak havaya kaldırdı. Ahmet Delican’ın iddialarına, "Hepsi yalan. İddiaların hepsi asılsız, safsata. Ben söylediklerine inanmıyorum. Türk polisine teşekkür ediyoruz. Çok mutluyuz tekrar bir aile olduk" dedi. Ahmet Delican, çocuk kaçırma suçundan çıkarıldığı mahkemede DNA test sonuçlarını delil olarak sunması ve Yıldız Engin’in ifadesini değiştirip çocuğun babasının Delican olduğunu itiraf edince serbest bırakıldı.

  Eşimi hep taşıyacağım

  Şeref Can, dün yeniden döndüğü evlerinde bisikletine binerek tur attı. Yıldız Engin, sol gözü moraran ve alnında yara izi bulunan Şeref Can için "Dövüldüğünü sanıyorum. Oğlumun saçını da kesmişler. Kilo da vermiş" dedi. Baba Tuncay Engin, Ahmet Delican’ın, "Şeref’in babası benim" sözü için, "Adamın iddialarını değerlendirmeye bile gerek duymuyorum. DNA testini de doğru bulmuyorum" diye konuştu. Tuncay Engin, Star TV’den Savaş Ay’ın sorularını yanıtlarken, Delican’ın eşiyle ilişkisi olduğu iddiasına "Çok   önemli değil" cevabını verdi. Engin, "Ben adam gibi adamım. Türk milletinin bağrından kopmuş bir insanım. Bugüne kadar bana eş olduysa, ben onu her zaman /images/100/0x0/55eafe3ef018fbb8f8a40124taşıyacağım" dedi.

  Milyonlarca elektronik posta

  İstanbul’da fırıncılık yapan baba Tuncay Engin, 7 Nisan günü Çanakkale’de kaybolan Şeref Can Engin’in bulunması için her yolu denedi. Çocuğun kaybolduğu bölgede günlerce arama yapılırken, jandarmalar yollarda durdurdukları araçların sürücülerine ellerindeki çocuğun fotoğrafı basılı posteri gösterip, küçük çocuğu görüp görmediklerini sordu. Anne ve baba televizyonlarda çocuklarının bulunması için gözyaşları dökerek  yardım istedi. Kurulanwww.serefcanengin.tr.cx adlı internet sitesinin forum bölümünde gönüllüler 10 milyonun üzerinde elektonik posta gönderdi.

  Annesi Başbakan’a mektup yazmıştı/images/100/0x0/55eafe3ef018fbb8f8a40126

  Şeref Can’ın annesi Yıldız Engin, oğlunun bulunması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı. Yıldız Engin, "Bir Annenin Haykırışı" başlığını koyduğu mektubunda Başbakan’a, "Siz de babasınız, sizin de yavrularınız var. Onları sevip okşamak istersiniz. Ama ben 90 gündür bu duyguyu yaşayamıyorum" gibi yürek burkan cümleler kullandı. Yıldız Engin’in Başbakan’a gönderdiği mektupta şu ifadeler vardı: "Bugün bir anne olarak çok zorlansam bile yazmaktan ve istemekten başka çarem kalmadığı ve ne olursa olsun her şeyi denemem gerektiğine inandığım için bu satırlarla size sesleniyorum. 90 gündür her akşam yavrumun kulaklarımda çınlayan sesiyle ağlayarak uyanıyorum. Böyle bir olayın soruşturulmasında özel bir ekibin kurulması konusunda yardımcı olursanız size ömrüm boyunca minnettar kalırım."

  Arena bombası

  USTA gazeteci Uğur Dündar’ın yönetimindeki Arena ekibi, yine büyük bir gazetecilik başarısına imza atarak gündemi belirledi. Çanakkale’de kaybolduğu iddia edilen Şeref Can Engin’in operasyonla kurtarılma haberini, ilk alan Arena ekibi oldu. Kamuoyu, olayı Hürriyet’in dünkü sayısında Arena’dan Ertuğrul Erbaş’ın imzasıyla yayınlanan haberle öğrendi. Hürriyet’in şehir baskılarında yer alan haber, dün bütün radyo ve TV’lerin flaş haberi oldu.

  Olay nasıl çözüldü?

  /images/100/0x0/55eafe3ef018fbb8f8a40128Şefik DİNÇ

  7 Nisan’ın öncesi ve sonrasındaki dört gün boyunca olay yeri       civarında bulunan yaklaşık 80 bin kişi telefon kayıtlarından tespit edildi. Otobüslerle tur için gelen, özel otomobilleriyle yolculuk yapan, otel kayıtlarında gözüken herkesin profili çıkarıldı. 15 Temmuz’da göreve başlayan Şentürk Demiral ve yardımcısı Çanakkale, Edirne ve İstanbul Emniyet müdürlükleriyle koordinasyon içinde bu kayıtları inceledi. Anne Yıldız Engin’in telefonla aradığı kişilerden biri  dikkat çekici bulundu.    İsim tespit edildi. Telefon serbest mali müşavir Ahmet Delican’a aitti. Bilgi, İstanbul İstihbarat Müdürlüğü ile paylaşıldı.                Üç gün süren izleme sonrasında, iki yaşındaki Şeref Can Engin’in  Ahmet Delican’ın yanında olduğu anlaşıldı. Önceki gün Delican’ın İçerenköy’deki bir marketin önünde bekleyen otomobilindeki dört çocuktan birinin Şeref Can olduğunu tespit eden İstanbul Asayiş Müdürlüğü’ne bağlı ekip operasyonu başlattı. Demircan çocuk kaçırmaktan gözaltına alındı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı