Dünya Haberleri

  Serdar Denktaş: Oy borsası açıkça tartışılsın

  A.A.
  27.04.2009 - 17:50 | Son Güncelleme:

  KKTC'deki Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, bir radyo programında gündeme getirdiği “oy borsası” meselesinin, hiçbir demagojik yaklaşıma tabi tutulmadan, açık yüreklilikle, varlığı, nedenleri ve önlemleri açısından tartışılması gerektiğini söyledi.

  Serdar Denktaş, düzenlediği basın toplantısında, “Seçim sonuçlarıyla ilgili olarak seçim gecesi yapmış olduğum açıklamayla bu sonuçlara saygı duyulması gerektiğini belirtmiş ve siyasetin uzun soluklu bir maraton olduğunu ve birinci parti olma hedefimizin değişmediğini söylemiştim. Bu açıklamanın arkasında halen durmaktayım. Seçim sonuçları ve bu seçimlerde yaşanan olaylarla ilgili olarak hiçbir şikayetimiz olmadığını da bir kez daha belirtmek isterim” dedi.

  -“HERKES TARAFINDAN AÇIKÇA KONUŞULAN VE BİLİNEN BİR GERÇEK...”-

  “Ancak, geçmişten gelen ve bu seçimlerde de çok daha açık bir şekilde yaşanmış olan yanlışların, artık kamuoyu önünde tartışılmasının, en azından gelecek seçimler açısından büyük bir gereklilik olarak ortaya çıktığını” kaydeden Serdar Denktaş, şöyle devam etti:
  “Bu amaçla, bir radyo programında gündeme getirmiş olduğum 'oy borsası' meselesi, hiçbir demagojik yaklaşıma tabi tutulmadan, açık yüreklilikle, varlığı, nedenleri ve önlemleri açısından tartışılması gereken bir meseledir.
  Herkes tarafından açıkça konuşulan ve bilinen bir gerçeği, sanki hiç böyle bir olaydan haberdar değilmişiz gibi kabullenmek, kanıksamak ve üstüne gitmemek, gerek demokratik kurumumuzun sağlıklı çalışmasına, gerekse geleceğimize değer vermemek anlamına gelecektir.
  İşte bu nedenle, her siyasi partinin yaptığı, ama sonrasında dillendirmediği bir yanlışı tamamen kendi üstüme alarak gündeme getirmek, sadece bir siyasi olarak değil, ama dürüst bir vatandaş olarak da görevimdi. 'İtiraf' olarak basına yansıyan 'oy satın alma' konusunun birileri tarafından çarpıtılarak kullanılacağını ve bu açıklamayı, hukuki sonuçlarının da olabileceğini bilerek yapmış olduğumun altını çizerek bir kez daha söylemekte fayda görmekteyim.”

  -“AMAÇ ŞAİBE YARATMAK DEĞİL”-

  “Bu açıklamamın hedefi, geçirmiş olduğumuz seçimlerle ilgili bir şaibe yaratmak değil, önlem alınmaması halinde gelecek seçimlerde artarak devam edeceğinin sinyalini ilk kez bu kadar açık bir şekilde görmüş olmamdır” diyen Serdar Denktaş, bütün uğraşının, bu sorunun nedenlerinin tespit edilerek üzerine gidilmesi ve bu yanlışın en azından minimize edilmesini sağlamak olduğunu söyledi.
  Denktaş, “Bunun yolu ise öncelikle birinin bu yanlışı üstlenmesi ve konunun gündem haline getirilmesinden geçmekteydi. Yapmış olduğum açıklamayla bu başarılmış oldu” dedi.
  “Gündeme gelen bu konunun çarpıtılmadan, yanlış mecralara çekilmeden, istenilen hedefe doğru yönlendirebilmesinin ancak basın mensuplarının da gayret ve yardımı ile mümkün olabileceğini” ifade eden Serdar Denktaş, “Önemli olan önce 'kralın çıplak olduğu' konusunda hemfikir olmamızdır. Kralı giydirebilmenin yolu önce gerçek olanın kabulünden geçmektedir” diye konuştu.

  -“OY BORSASININ NEDENLERİ”-

  Denktaş, kendilerine göre, “oy borsası”nın alenen kurulmuş olmasının nedenlerini altı maddede şöyle sıraladı:
  “-Geçen dönem 'seçilmişler borsası'nın kurulmuş olması ve bu olayın kamuoyu önünde yaşanan tartışmalarının siyasete ve siyasetçiye yönelik güveni ortadan kaldırması.
  -Ekonomik sorunlar nedeniyle vatandaşın içine düşmüş olduğu zorluklar.
  -Vatandaşlık bilincinin yaygınlaştırılmamış olması.
  -Vatandaşımızın gelecekle ilgili bir beklentisinin kalmamış olması.
  -Türkiye Cumhuriyeti kökenli bir kısım vatandaşımızın bir çözüm sonrasında burada gelecek görmemeleri.
  -Günü kurtarma alışkanlığının artık kanıksanmış olması.”

  -“YENİ MECLİS KONUYU GÜNDEME ALMALI”-

  Bu nedenlerin uzman kişiler tarafından daha da geliştirilip, değiştirilebileceğini kaydeden Serdar Denktaş, yeni meclisin bu konuyu gündemine alarak ciddi bir çalışma içerisine girmesi gerektiğini söyledi.
  Konunun magazinleştirilmemesi gereği üzerinde durarak, “Varsın tek suçlu ben olayım. Ama bu meselenin üstü kapatılmamalıdır” diyen Serdar Denktaş, şöyle konuştu:
  “Bu toprakların gerçek anlamda vatan olmasını, Devletimizi geleceğe sağlam temeller üzerinde taşımak isteyen her fert bu olayı hafife almayarak, açıklığa kavuşturulmasını talep etmelidir. Bu uğurda çekeceğim her türlü sıkıntıyı kabullenmek boynumun borcudur."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı