Dünya Haberleri

  Serdar Denktaş 'hayır' dedi

  Hürriyet Haber
  17.04.2004 - 00:19 | Son Güncelleme:

  KKTC'de koalisyon hükümetinin küçük ortağı Demokrat Parti (DP), Annan planı için 24 Nisan'da yapılacak referandumda kararı halka bırakırken, Genel Başkan Serdar Denktaş 'hayır'ı işaret etti.

  KKTC Başbakan Vekili, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş referandumda, parti tabanını nasıl oy kullanacakları yönünde serbest bıraktıklarını söyledi.

  Serdar Denktaş, DP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada, "Partimiz, halkımızı ve tabanımızı bu plana özgür iradeleriyle bireysel ve toplumsal çıkarları arasında bir vicdan muhasebesi yaparakoy verebilmeleri için serbest bırakma kararı almıştır" dedi.

  Halkın, gelinen aşamada, "güvendiği bir siyasetçi olarak kendisinin kararını beklediğini" ifade eden Serdar Denktaş, şöyle konuştu:

  "Gerçek şudur ki bugün ben, size nasıl bir yönlendirme yaparsam yapayım bundan Cumhurbaşkanı zarar görecektir. Hayır yönlendirmesi yapsam 'Denktaş bencil davrandı oğlunu baskı altına aldı', evet yönlendirmesi yapsam, 'oğluna bile söz geçirtemedi' suçlaması yapacaklar. Onurlu tarihimizin yaşayan bir temsilcisine karşı böyle bir karalama yapılmasını kabul etme hakkım olmadığına inanmaktayım. Ben, süreç içerisinde elimden geldiğince toplumsal barış ve güney komşularımızla uzlaşma yönünde olumlu katkıları yapmak sureti ile üstüme düşen görevi yapmış olmanın huzuru içerisindeyim. Bir siyasal partinin başkanı olarak, bu, halkımız ve kendi tabanımız tarafından bana yüklenmiş bir sorumluluktu. İçinde bulunduğumuz konjonktürde, parti tabanımızın yönlendirmesinin dışında bir tavır almam mümkün değildir.

  Bu noktada bilinmesi gereken referandum sonucu ne olursa olsun önümüze yepyeni bir dönem başlayacaktır. Hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacaktır."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı