Ege Haberleri

EGE

  Sercan’ı minibüs ezdi ama suçlu çünkü: Aç

  Hürriyet Haber
  31.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.10.2008 - 00:13

  Ailesi ekmek alamadığı için aç karına gittiği okul yolunda, minibüsün çarpması sonucu yaşamını yitiren 14 yaşındaki Sercan Bodruk ’Asli’ kusurlu bulundu.

  İZMİR’de trafik kazası sonucu yaşamını yitiren ve ailesi tarafından bağışlanan organlarıyla 6 kişiye hayat veren 14 yaşındaki Sercan Bodruk’un ölümüne neden olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan minibüs sürücüsü Necati Özsoy’un davasında ilginç gelişme yaşandı. İstanbul Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi’nden mahkemeye gönderilen raporda Özsoy, ’tali’, ölen Sercan Bodruk’un ise ’asli’ kusurlu bulundu. Geçen nisan ayında İzmir’in Buca İlçesi Şirinyer semtinde meydana gelen kazada Buca Atatürk İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Sercan Bodruk, okul dönüşü, servis minibüsünün altında kalarak hayatını kaybetmişti.

  6 kişiye can verdi

  Olaydan sonra minibüs sürücüsü Necati Özsoy tutuklanırken, ailesi beyin ölümü gerçekleyen kızları Sercan’ın organlarını bağışladı. Sercan, bu kararın ardından adı gibi 6 kişiye can verdi. Sercan’ın ölümünden sonra ortaya çıkan yaşantısı ise herkesi bir kez daha üzdü. Genç kızın, o gün ailesi eve ekmek alamadığı için okula aç gittiği ve öyle döndüğü ortaya çıktı. Sürücü Özsoy hakkında dava açıldı. İzmir 2’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde 6 yıl hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılananan ve geçen duruşmada tahliye olan Necati Özsoy, bu olayın meydan gelmesinden dolayı son derece üzgün olduğunu belirtip, "Kız çok dalgındı ve koşuyordu. Çarpmamak için çaba sarfettim, ama başaramadım. Olay benim dışımda gelişti. Çok üzgünüm" dedi.

  Sekizde altı kusurlu

  Hakim Leman Çalışkan, son duruşmada bilirkişi ve İstanbul Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi’nden gelen, iki ayrı raporu okudu. Çalışkan, trafik bilirkişisinden gelen raporda, Sercan Bodruk’un sekizde altı (8/6), şoför Necati Özsoy’un ise sekizde iki (8/2) kusurlu, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda ise Sercan Bodruk’un ’asli’, Necati Özsoy’un ’tali’ kusurlu olduğunun belirtildiğini açıkladı. Bodruk’un avukatı Yusuf Akın, gelen raporlara itiraz edip, yeni raporlar alınmasını talep etti.

  Aile isyan etti

  Duruşma dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ertelendi. Genç kızın annesi Durdu Bodruk ile babası Himmet Bodruk, "Bir canın bedeli bu kadar ucuz mu" diye gözyaşı döküp, gelen raporlara isyan etti. Organlarıyla 6 kişiye hayat veren Sercan Bodruk’un ailesi, kazaya sebep olan sürücü Necati Özsoy’a tazminat davası da açtı. Bodruk Ailesi, Özsoy’un kendilerine 25 bin YTL’si maddi, 120 bin YTL’si manevi olmak üzere toplam 145 bin YTL tazminat ödemesini talep etti. Tazminat davasına henüz başlanmadı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı