İZMİR HABERLERİ

Serbest ticaret anlaşması çağrısı

DHA
06.04.2016 - 17:21Son Güncelleme :

Serbest ticaret anlaşması çağrısı

DHA

Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanvekili Erdoğan Çiçekçi'yi ziyaret etti. Çiçekçi, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması gerektiğini belirtti.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Güney Afrika Pazarı ve Yatırımlar konulu bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yaptı. Güney Afrika'nın yeni Ankara Büyükelçisi Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane ile Güney Afrika Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu Tamer Taşkın'ın da yer aldığı heyet toplantı öncesi EBSO Başkanvekili Erdoğan Çiçekçi'yi ziyaret etti. Çiçekçi, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin sahip olduğu zengin hammadde kaynakları, gelişmiş altyapısı, tekstil, turizm, otomotiv ve tarım gibi önde gelen sektörlerinin yanı sıra diğer ülkelerle olan yakın ilişkileri nedeniyle, kıtanın ticari merkezi konumunda bulunduğunu kaydetti. İki ülke arasında ticaret hacminin 1. 4 milyar doları bulduğunu ancak bunu yeterli görmediklerini ifade eden Çiçekçi, “Güney Afrika Cumhuriyeti, özellikle Sahraaltı Afrika pazarına açılma konusunda avantajlı kılıyor" dedi.

Çiçekçi, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması'nın bir an önce imzalanması çağrısında bulunarak, “Kuşkusuz ülkelerimiz arasında gerçekleştirilecek serbest ticaret anlaşması ikili ilişkileri güçlendirecek ve kazan-kazan ilkesini hayata geçirecektir. Ümit ederiz ki, bu konuda olumlu adımlar atılırö diye konuştu. Çiçekçi ayrıca Türkiye'nin coğrafi avantajı ve İzmir'in konumuna dikkat çekerek, İzmir'in Afrika kıtası için lojistik üs olarak değerlendirilebileceğini ifade etti. Çiçekçi, “Bizler bugüne kadar Avrupa ve Orta Doğu pazarlarını yakın olması sebebiyle tercih ettik. Ancak, artık değişen dünya düzeni içerisinde, pazarlarımız da değişmek zorundadır. Türk işadamlarının son dönemde Güney Afrika'ya olan ilgisini takip ediyoruz. İzmir bu konuda büyük avantajlara sahip" dedi.

Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane de 22 yıl önce özgürlüğe kavuşan Güney Afrika'nın Türkiye Cumhuriyeti'ni her zaman yanında gördüğünü belirterek, “Özgürlüğümüzün yanında Ekonomik özgürlüğümüzü de kazanan bir ülkeyiz. Ekonominin değişimi ülkemizin kalkınması için önemli değerlerden bir tanesidir. Bu yüzden işbirliğimizi çok önemsiyoruz. İzmir'e gelip daha önceki ilişkilerimizi canlı tutmamız gerektiğini düşündük. Burada olmaktan çok mutluyuz" dedi.

Ziyaretin anısına EBSO Başkanvekili Erdoğan Çiçekçi, Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane'e plaket verdi.

İZMİR (DHA)

foto

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Serbest ticaret anlaşması çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Nisan 2016 tarihinde saat 17 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Serbest ticaret anlaşması çağrısı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:16
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:13
  • Akşam
   18:38
  • Yatsı
   20:03
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı