Serbest kurdan dönersek eski günlere de döneriz

Hürriyet Haber
27.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nda işadamlarıyla bir araya gelen Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye’de artık kur rejiminin serbest olduğunu ve tamamen piyasada şekillendiğini dile getirerek, "Bizim kur için ne alt limitimiz, ne bir üst limitimiz, ne de bir yerlerde tutmak gibi bir çabamız var. Artık çok derin bir döviz piyasamız bulunuyor" dedi.

Bir günde milyarlarca dolar döviz alınıp satıldığını aktaran Babacan, artık Türkiye ekonomisinin hacmini, Türkiye’deki döviz piyasasındaki derinliği, kamu otoritelerinin kontrol edebileceği, durduracağı ve yönlendireceği dönemin gerilerde kaldığına dikkat çekerek, şunları söyledi: "Artık Türkiye’de öyle güçlü bir piyasa var ki, kim bunu kontrol altında tutmaya, önüne set çekmeye çalışırsa o altında kalır ve sıkışmalar olur, stresler birikir. Ondan sonra Allah korusun, o kurla oynayarak elde edilmeye çalışılan yarar her neyse, ondan kat kat fazlasını bizden alır götürür. Serbest kur, ekonomik istikrarımızın çok temel unsuru. Bundan geri dönüş de asla yok. Bunu kimse beklemesin. Geri dönüş demek, açıkça söylüyorum o eski günlere geri dönüş demektir."

ÖNCE BÜTÇE DİSİPLİNİ: Babacan, uyguladıkları politikaların temelinde, öncelikle bütçe disiplini bulunduğunu, gelir ve gider hesaplarının dengeli olmak zorunda olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Varsa bir açık, bu açığın sürdürülebilir ve rahatlıkla finanse edilebilir olması lazım. Böyle sürekli büyüyen kamu açıkları ve bunu kapatmak için borçlanma ya da para basmak, maalesef Türkiye’yi bir krizden diğer bir krize sürüklemiştir. Hükümetler bakmışlar, gelir belli, gider için talep çok, para olmayınca da Merkez Bankası’nda sürekli para basmışlar. Böylece sürekli paramıza sıfır eklenerek dünyanın en sıfırlı parası olmuş. Şimdi biz bu politikaları kökünden değiştirdik. Bu zor bir iş, yani bütçe disiplinine, hedeflerine sabit kalmak çok zor iş. Türkiye’nin her yerinden devletin daha çok para harcaması için talep var."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı