« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Serbest güreşte 2. 'Ramazan' dönemi

Türkiye'ye 2008 Pekin Olimpiyatları'nda altın madalya kazandıran Dağıstan asıllı Ramazan Şahin'in ardından Türk vatandaşlığına geçen Dağıstanlı Ramazan Pehlivanoğlu da Serbest Güreş Milli Takımı kampına davet edildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İstanbul'da 11-13 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek 39. Uluslararası Yaşar Doğu Güreş Turnuvası'na katılacak milli takım, hazırlıklarını 42 kişilik kadroyla sürdürüyor. Turnuvaya kadar devam edecek kampta Türk vatandaşlığına geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Dağıstanlı sporcusu 26 yaşındaki Ramazan Pehlivanoğlu da yer alıyor.

Milli takım teknik direktörü Adem Bereket, Ramazan Pehlivanoğlu'nun kampa ilk kez katıldığını söyledi.

Pehlivanoğlu'nun performansını Yaşar Doğu Güreş Turnuvası'nda görmek istediklerini belirten Bereket, şunları kaydetti:
“Türkiye şampiyonasında 66 kiloda güreşti. Turnuvada kendi sıkleti olan 60 kiloda güreşecek. Kendisinden umutluyuz. Bugüne kadar hep liglerde güreştirdik. Henüz ortaya bir şey koyamadı. Kendisinde yetenek var. Yetenek olmasa milli takım kampına seçmezdik. Ramazan için turnuvanın sonucunu görmemiz gerekir.”

Ramazan'ın 2008 yılında Türkiye'ye getirildiğini anlatan Bereket, “Adalet Spor'daydı. Bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne geçti. Rusya ordular arası olimpiyat şampiyonluğu var. Dünya kupasında birinciliği var. Dünya ve Avrupa dereceleri yok, ama boş bir adam değil” dedi.

SERBESTTE KARA BULUTLAR DAĞILACAK

Milli takımın çalışmalarını da değerlendiren Adem Bereket, kamuoyunun başarı beklentilerini gerçekleştirmek istediklerini vurguladı.

Antrenörler Abdullah Çakmar ile İsmail Faikoğlu'nun da milli takım teknik kadrosuna katıldığını bildiren Bereket, “Kadroyu güçlendirdik, 6 kişi olduk. Bu kamp bizim için çok önemli. Avrupa Şampiyonası için kadro oluşturacağız. Gençlerden, yıldızlardan büyüklere gelen yeni sporcular var. Kadroda değişiklik oldu” dedi.

Bu yıl Avrupa şampiyonasında takım halinde ilk üçe girerek bireyselde 4 madalya almak istediklerini ifade eden Bereket, şunları söyledi:
“Dünya Şampiyonası İstanbul'da yapılacak ve burada ilk üçe girmek zorundayız. Biri altın 2-3 madalya almak istiyoruz. 2011, üzerimizdeki kara bulutları dağıtma yılı olacak. Bu yıl olimpiyatlar için baraj geçmek zorundayız. Geçen olimpiyatlara 7 sıklette tam olarak gittik. Hedefimiz Londra'ya da bütün sıkletlerde tam kadroyla gitmek.”

RAMAZAN ŞAHİN PAZAR GÜNÜ KAMPA KATILACAK

Adem Bereket, milli sporcu Ramazan Şahin'in pazar günü Dağıstan'dan dönerek kampa dahil olacağını kaydetti.
Ramazan'ın kendini yavaş yavaş toparladığını ve sağlık sorunu kalmadığını anlatan Bereket, “Yaşar Doğu Güreş Turnuvası'nda durumunu göreceğiz. Ramazan eski günlerine dönecektir. Ramazan, 2012'nin kendisi için önemli olduğunu biliyor. Sağlığı düzeldi, şu an her şey yolunda. 2012 Londra'ya gitmek için bu sene barajı geçmek zorunda. Bu yüzden yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz