« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Serbest güreşin altın adamları

60 kiloda Tevfik Odabaşı, 84 kiloda Gökhan Yavaşer ve 120 kiloda Aydın Polatçı final maçlarını kazanarak şampiyon olurken, 66 kiloda Ömer Çubukçu üçüncülüğü elde etti. Türkiye, takım sıralamasında üçüncü sırayı aldı.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME
AVRUPA Serbest Güreş Şampiyonası dün Ankara’da sona ererken, Türkiye 3 altın, 1 bronz madalya alarak, takım sıralamasında üçüncülüğü elde etti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da izlediği finallerdeki ilk altın madalyamızı Tevfik Odabaşı ile kazandık. 60 kiloda güreşen sporcumuz, Rus Anak Dudaev’i nefesleri kesen bir taktik savaşından sonra tuşla yendi. Odabaşı, tipik bir kontratak güreşçisi olan rakibi karşısında kontrollü güreşti ve ilk devre puansız geçildi. İkinci devrenin başındaki salto bağlama pozisyonunda müthiş bir atak yapan Odabaşı, 28 saniye köprüde tuttuğu rakibini tuşladı.

Yavaşer uzatmada güldü

84 kiloda Gökhan Yavaşer, kapalı bir güreş yapan Gürcü Revaz Minorashvili’yi 3-2 yendi ve ikinci altın madalyamızı getirdi. Bu maçın ilk yarısı da tıpkı Tevfik Odabaşı’nın karşılaşması gibi puansız sona erdi. Güreşçimiz, ikinci devrenin başındaki salto pozisyonunda hakemin ikazına rağmen bir türlü bağlanamayınca Gürcü sporcu 2 puan aldı. Gökhan Yavaşer, maçın son dakikası içinde nefis bir bel kündesi atarak, normal süreyi 2-2 berabere bitirdi. Uzatma bölümünde Gürcü güreşçinin pasivite fazlalığı olduğu için bu kez Yavaşer bağladı ve 1 puan alarak, minderden 3-2 galip ayrıldı.

Günün son altın madalya mücadelesi yapan 120 kilo güreşçimiz Aydın Polatçı da, dünya şampiyonu Rus Kuram Kuraniagomedov’a 3-2 üstünlük sağladı. İlk devrenin başında 2-0 yenik duruma düşen güreşçimiz, rakibinin beline girip indirince normal süre 2-1 bitti. Uzatma bölümünün salto bağlama pozisyonunda orta hakem, Aydın Polatçı’nın saltoyu çözdüğünü gerekçe göstererek, Rus sporcuya 1 puan verdi. Kenar yönetimimizin itirazı üzerine maç videodan izlendi ve 1 puan Rus’tan alınıp Polatçı’ya verildi. Böylece durum 2-2 oldu. 7. dakikada rakibinin arkasına dolanıp 1 puan daha alan güreşçimiz, maçı 3-2 kazanarak, altın madalyaya uzandı.

Çubukçu üçüncü oldu

Ermeni Zigiray Hovhannisyan ile üçüncülük maçı yapan 66 kilo güreşçimiz Ömer Çubukçu da rakibini 4-2 yenerek, bronz madalya kazandı. Şampiyonada Türkiye ve Rusya 3’er, Ermenistan da 1 altın madalya aldı. Takım sıralamasında Rusya 61 puanla şampiyon olurken, Ukrayna 49 puanla ikinci, Türkiye 47 puanla üçüncü sırayı aldı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler