Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Serbest çalışan emekli sayısı sadece 13 bin 289 kişiymiş

İSTER inanın, ister inanmayın!

SSK, Bağ-Kur ve TC Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra;

1.Bakkal, manav, kitapçı, kırtasiyeci, konfeksiyoncu, mobilyacı, inşaatçı, manifaturacı, ayakkabıcı, gözlükçü, yedek parçacı, kebapçı, lokantacı, emlakçı, büfeci, reklamcı, tamirci, taksici ya da dolmuşçuluk yapan yani “ticari kazanç” elde eden,

2.Avukat, doktor, mimar, serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavirlik yapan yani “serbest meslek kazancı” elde eden,

3.Anonim şirket yönetim kurulu üyesi, limited şirket ortağı olan,

4.Tarımsal faaliyette bulunan,Emeklilerin sayısı 13.289 kişiymiş!..

İster inanın ister inanmayın, Ağustos 2012 itibariyle, resmi veriler bunu gösteriyor!.

ÇALIŞAN EMEKLİ DAĞILIMI

Şimdi diyeceksiniz ki:

“On milyonu aşkın emekliden, serbest çalışanların yani yukarıda sıralanan işleri yapanların sayısı sadece 13.289 kişi mi? İnanmıyorum”

Haklısınız.. inanılır gibi değil.

Birisinden duysak veya okusak biz de inanmazdık ama elimizde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi belgesi var.

Sözü uzatmadan, kendi adı ve hesabına bağımsız çalışanların kaçı memur emeklisi, kaçı SSK veya Bağ-Kur emeklisi onları sıralayalım.

- SSK’dan emekli olduktan sonra, serbest çalışanlar:6.228 kişi,

- Bağ-Kur’dan emekli olduğu halde serbest çalışanlar:3.687 kişi,

- Memuriyetten emekli olduktan sonra serbest çalışanlar: 3.374 kişi

TOPLAM............. 13.289 kişi

KAYIT DIŞININ FOTOĞRAFI

Tabloyu gördünüz!

 Bu ülkede, 10 milyon 200 bin emekli var. Resmi verilere göre de bunlardan sadece 13.289’u yani “binde biri” kendi adına bağımsız çalışıyormuş! Olacak iş mi bu?

Bu ülkede, iki milyon civarında limited şirket ortağı, yüzbinlerce anonim şirket yönetim kurulu üyesi var. Bu sayının içinde şirket ortağı veya yönetim kurulu üyesi onbinlerce “emekli” var.

Bakkallık, manavlık, kitapçılık, konfeksiyonculuk, inşaatçılık, lokantacılık, kebapçılık, emlakçılık, avukatlık, danışmanlık, doktorluk, tamircilik, taksicilik ve dolmuşçuluk yapan, yüzbinlerce “emekli” var.

Resmi kayıtlara bakıyoruz; Ağustos 2012 itibariyle 13.289 gözüküyor!

İşte size kayıt dışının, farklı bir açıdan fotoğrafı..

13.289 KİŞİ VE SGDP

Emekli olduktan sonra, bağımsız çalışan ve bu durumu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirenlerin, aldıkları emekli aylıklarının yüzde 15’i, Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) adı altında kesiliyor. Buna göre, on milyonu aşkın emeklinin sadece 13.289’u yani binde 1’i bağımsız çalışıyor gözüküyor!

İsmet Paşa’nın sözüyle; hadi canım sen de!..

 

X