KARAMAN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Serbest Bölge ile sanayi ve ticareti büyütmek için harekete geçen Karaman’a bir müjdeli haber de turizmden geldi

DHA
25.12.2017 - 13:01Son Güncelleme :
DHA

KONYA,(DHA) - KARAMAN'ın Serbest Bölge’ye kavuşmasının ardından bir müjdeli haber de turizmden geldi. Devam eden havaalanı, hızlı tren, bir kısmı tamamlanan ve Karaman’ı çevre illere bağlayan duble yol projeleriyle Anadolu’da erişimi ve ulaşımı en kolay illerden biri haline gelen Karaman turizm merkezlerine yakınlığının verdiği avantajları zenginliğe dönüştürmek için tarih, kültür ve doğa turizmine yönelik projeleri de bir bir hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Karaman’ın tarım, sanayi ve turizmde büyük bir potansiyelinin olduğunu belirten AK Parti Karaman Milletvekilleri Recep Konuk ve Recep Şeker, yaptıkları ortak açıklamada Karaman’da devam eden ve proje aşamasında olup da, 2018 yılında ihaleye çıkması planlanan projeler için genel bütçenin yanı sıra KOP ve MEVKA’dan ayrılanlarla birlikte toplam 18 Milyon 935 Bin 649 TL ödenek tahsis edildiğini ifade ederek, “Karaman’ın tarımı da sanayisi de turizmi de büyüyecek, Karaman ekonomi kulvarında tarihine yakışır şekilde yürüyecek” dediler. Konuk ve Şeker yaptıkları açıklamada şunları söyledi; "Karaman’ın tarih, kültür ve doğası ile ülke turizmi için taze kan olabilmesi, Karaman’ın sahip olduğu ve birçok ülkeden daha zengin tarih, kültür ve doğasından oluşan zenginliklerinin iç ve dış turizme açılıp Karaman’ın turizmden de kazanabilmesi için devam eden ve ihalesi yapılan, proje aşamasında olan işler, Karaman’ın tanıtımı için yapılan çalışmalar ve ihalesi 2018 yılında yapılacak projeler için genel bütçenin yanı sıra KOP ve MEVKA’dan tahsis edilenlerle birlikte toplam para 18 Milyon 935 Bin 649 TL’dir. Bu projeler arasında öne çıkan çalışmalardan ilimiz ekonomisine de son derece önemli katkı sağlayacak Karadağ Projesi çalışmaları ile ilgili olarak Karadağ Bölgesi Stratejik Plan, Turizm Master Plan ve Uygulama Projeleri ile Kırsal Turizm Projelerinin hazırlanmasına ilişkin gerekli ödenek KOP tarafından 2018 Yılı Yatırım Programına alınmıştır. Bu kapsamda; Karadağ’ın, kültür, spor, doğa, inanç ve eko turizmine yönelik stratejik plan, master plan ve uygulama projeleri ile çevre köyleri de kapsayacak kırsal turizm projeleri hazırlanacak ve elde edilen bu projelerin uygulamaları ilk etapta MEVKA tarafından ayrılan 8.000.000,00 TL ödenek ile gerçekleştirilecektir."

Karaman'da yeni bir müze inşaatına başlanacağını belirten Konuk ve Şeker, "Karaman şehir merkezinde, mevcut müzenin arkasında yaklaşık 5 bin 180 metrekare alanda yeni bir müze yapım çalışmaları başlamıştır. Yeni yapılacak Karaman müzesinde; müzede bulunan yaklaşık 15.000 adet eserin sergilenmesinin yanı sıra Güzel Sanatlar Sergi ve Sunum Salonları, Konferans Salonu, Müze Kütüphanesi, Lokanta, Kafeterya, Hediyelik Ürün ve Kitap Satış Salonu, İdari Odalar, Depolar, vb. kullanım alanları olacaktır. Karaman’da yeni müzenin yapımına yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığından 2017 Aralık ayında toplam 5 Milyon 873 Bin 260 TL ödenek Karaman ilimize gönderilerek İl Özel İdaresi hesaplarına aktarılmıştır. İşin yapım ihalesi 2018 yılı içinde gerçekleştirilecektir." dedi. Ayrıca Ermenek ilçe merkezine de yeni bir müze yapımı için  Kültür ve Turizm Bakanlığından 2017 Aralık ayında proje ödeneği gönderildiğini, işin projeleri tamamlandıktan sonra müzenin yapım ihalesi gerçekleştirileceği açıklandı. 

KARAMAN TURİZMİN ANA GÜZERGAHI OLMAYI HAK EDİYOR

Karaman'ın Akdeniz'e yakınlığının önemine değinen Recep Konuk ve Recep Şeker, "Karaman turizmin ana güzergâhlarından biri olmayı hem hak eden hem de ana güzergâh olduğunda yapılan yatırımın kat be kat fazlasını hem ülkemize hem de Karaman’a kazandıracak zenginliklere sahiptir. Turizm güzergâhı olan şehirlerin tarih, doğa, inanç, kültür, deniz ve eğlence gibi unsurlardan turistlere sunduğu seçenekler bir veya ikidir. Üçünü aynı anda sunanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Karaman ise bu seçeneklerden en az dördünü kendisini ziyaret edenlere sunabilecek, deniz turizmi içinde lokasyon avantajı ve kolay ulaşım sağlayabilecek bir potansiyele sahiptir. Serbest Bölge ve sulama projeleri nasıl sanayi ve tarımda gelecekte daha büyük, daha çok üreten Karaman için yapılıyorsa, tarih, kültür ve doğal zenginliklerimizi turistler için cazip hale getirecek projeler de Karaman’a daha çok turizm geliri üretsin diye yapılıyor. Karaman’ın hemen güneyine her yıl yaklaşık 20 milyon turist geliyor. Karaman, o 20 milyon turistin önemli bir kısmının gittikleri yerde bulamadıkları zenginlikleri sunma imkânına sahip bir şehir." diye konuştu.

Karaman’da devam eden, proje aşamasında olan ve 2018 yılında ihaleye çıkması planlanan projelerden bazıları ise şunlar:
-Karadağ’ın Turizm Amaçlı Altyapı ve Çevre Düzenleme Proje Uygulamalarının Yapılması.
-Karaman Yeni Müze Yapımı Projesi
-Karaman Yeni Müze Yapım İnşaatı
-Karaman Ermenek Yeni Müze Projesi
-Taşkale-İncesu ve Manazan Mağaralarının Altyapı ve Çevre Düzenlenme  
 Eksiklerinin Giderilmesi Projesi
-Karadağ Binbir Kilise Hali Hazır Harita ve Koruma Amaçlı İmar Planı
-Karaman Kalesi Restorasyonu,
-Karaman Kalesi Teşhir-Tanzim ve Konservasyon Restorasyon Projesi
-Karaman Kalesi Teşhir-Tanzim ve Konservasyon Projeleri Yapılması
-Taşkale Halı Dokuma Kursu Projesi
-Minyatür Halı Dokuma Kursu Projesi
-Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımı Projesi

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Serbest Bölge ile sanayi ve ticareti büyütmek için harekete geçen Karaman’a bir müjdeli haber de turizmden geldi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı