Gündem Haberleri

  Serbest bırakılan Mahmut Öztürk ilk kez konuştu

  20 Kasım 2008 - 07:53:53

  “Ergenekon” davasının önceki günkü duruşmasında tahliye edilen emekli Astsubay Mahmut Öztürk, tahliye kararının kendisi için sürpriz olmadığını söyledi.

  Öztürk, Şişli'deki Doğu Akdeniz Hukuk Bürosunda düzenlediği basın toplantısında, cezaevinde olduğu süre içinde en fazla 3 kişinin tutulduğu koğuşlarda kaldığını belirterek, davanın tutuklu sanıklarından Muzaffer Tekin, Erol Ölmez, Adnan Akfırat ve Fikri Karadağ gibi isimlerle aynı koğuşta bulunduğunu kaydetti.

  Duruşmalar başlamadan önce bu davanın 23 sanığının Tekirdağ Cezaevi'nde, diğer 23 sanığın ise Kandıra ve Edirne'deki cezaevlerinde tutulduğunu anlatan Öztürk, duruşmalar başladığında Silivri Cezaevine nakillerinin yapıldığını, duruşmaya gidip geldikleri sırada otobüste diğer sanıklarla tanışma imkanı bulunduklarını belirtti.

  Öztürk, oradaki insanlar arasında çok büyük kültür farkı olduğunu dile getirerek, normal hayatta asla bir araya gelemeyecek insanların orada buluştuğunu kaydetti.

  Cezaevinde tanıdığı insanlardan çok azıyla normal yaşamda görüşeceğini ifade eden Öztürk, görüşeceği kişiler arasında Doğu Perinçek, Kemal Kerinçsiz ve Adnan Akfırat'ın yer aldığını bildirdi.

  Gazetecilerin, “cezaevindeyken gazeteleri takip edip etmediklerini” sorması üzerine Öztürk, her gün 14 farklı gazete okuduğunu, “ancak bazı gazetelerin bu davayla ilgili kendi haklarında yalan yanlış haberlere yer verdiklerini”, bunun için de psikolojilerinin bozulmaması amacıyla bunları okumadığını söyledi.

  Öztürk, “Serbest kaldığınız ilk günü nasıl geçirdiniz?” sorusunu, “İlk gün, cezaevine girmeden önceki normal bir gün gibi geçti. Sadece cezaevinde kaldığım için biraz unutkanlık oluşmuş, bazı isimleri ilk anda hatırlamıyorum” şeklinde yanıtladı.

  “Cezaevinde kötü muameleyle karşılaşıp karşılaşmadığı” sorulan Öztürk, herhangi bir olumsuz muameleyle karşılaşmadığını, ancak cezaevi kurallarına tam olarak uyduğunu söyledi.

  Öztürk, “cezaevindeki askerlerin kendilerine nasıl hitap ettiği” sorusunu da “Kesinlikle 'komutanım' şeklinde bir hitap yoktu. Oradaki herkes, bütün paşalar isimleriyle çağrılırdı” karşılığını verdi.


  Tahliye edilmeyi bekleyip beklemediği sorulan Öztürk, “Tahliye benim için çok sürpriz olmadı, bunu bekliyordum” dedi.

  Öztürk, “Cezaevindekilere ne masaj vereceksiniz?” sorusunu da “Hiç ümitlerini kaybetmesinler. Hukuk işlediği sürece ümitlerini yitirmesinler” diye yanıtladı.

  Etiketler:
  Son Güncelleme : 20 Kasım 2008 - 08:01:26
  Okuyucu Yorumları { Toplam 5 Yorum }
  • coşkun BAŞBAY 20.11.2008 13:33:05
   Umarım Ergenekonun bu ilk tahliyesi diğerleri içinde emsal teşkil eder.
  • Metin BAŞPINAR 20.11.2008 13:24:16
   Büyük geçmiş olsun!.Biraz pahalı edinilen tecrübe!.
  • serkan karakiraz 20.11.2008 09:43:54
   tabii ki her aklı selim de olduğu gibi burada tutuklanan onlarca insan beraat edecek. çünkü ergenekon operasyonu tamamen gündemi başka şeylerle meşgul etmek için üretilmiş senaryolardan birisi. türban gibi.aslı gerçeği olmayan şeyler.
  • gökden balkanlı 20.11.2008 09:20:12
   Öztürk doğru söylüyor,hukuk işliyor.İşliyorda,benim vosvos gibi.Arada sırada itmek gerekiyor.Darısı diğer snıkların başına...
  • yuksel kocaman 20.11.2008 08:21:31
   BU DAVADA SN HAKİMLERİMİZ HER ŞEYİ AYIRT EDECEKLERDİR,İNANCIM TAMDIR...
   
  HaberlerFenerbahçeGalatasaraypkkburçniobeistanbulMHP