Dünya Haberleri

DÜNYA

  Serbest bırakılan Libyalı bombacı kitap yazacak

  A.A.
  24 Ağustos 2009 - 09:38Son Güncelleme : 24 Ağustos 2009 - 09:38

  İskoç makamları tarafından sağlık nedenleriyle cezaevinden salıverilen ve ülkesine dönen Lockerbie saldırısının Libyalı hükümlüsü Abdülbaset Ali Muhammed El Megrahi'nin, suçsuzluğunu kanıtlamak için kitap yazacağı açıklandı.

  İngiliz The Times gazetesindeki habere göre, El Megrahi'nin İskoçya'taki temsilcisi Abdurrahman Swessi, “103 sefer sayılı Pan Amerikan uçağının 1988'de İskoçya üzerinde infilak etmesine ilişkin yeni bilgiler sunmak ve masumiyetini göstermek için bir kitap yazacak” dedi.

  Haberde, El Megrahi'nin avukatlarının müvekkillerinin temyize gidebilmesi için İskoç adli makamlarına topladıkları bilgileri sunduğu, ancak El Megrahi'nin salıverilmesinde ilişkin kararla temyiz için toplanan bu bilgilerin kullanılmadığına işaret edildi.

  İlk temyizi reddedilen El Megrahi'nin salıverilmesi ve dolayısıyla ikinci kez temyize gitmekten vazgeçmesi, bazı kurban yakınlarının “saldırı hakkındaki gerçeklerin ve başka kişilerin bu olaydaki rollerinin asla öğrenilemeyeceğinden endişe etmelerine yol açtığı” belirtiliyor.

  El Megrahi, İngiliz The Times gazetesine yaptığı açıklamada, Lockerbie saldırılarıyla ilişkisi olmadığını gösteren yeni deliller sunarak ölmeden önce kendini aklayacağını bildirmiş ve “Eğer (Britanya'da) adalet varsa ya beraat ederim veya mahkeme kararı hatalı olduğu için iptal edilir” demişti.

  Kurbanların yakınlarının kendisine öfke duyduğunu söyleyen El Megrahi, “Onların böyle davranması doğal. Suçlu olmadığım halde benim suçlu olduğuma inanıyorlar. Bir gün hakikat şimdi olduğu gibi gizleniyor olmayacak. Bir Arap atasözü 'hakikat asla ölmez' diyor” şeklinde konuşmuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı