« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Serbest atış çalışmasını ciddiye almıyoruz"

Deneyimli antrenör Hurşit Baytok, A Milli Basketbol Takımımızın serbest atış yüzdesinin çok düşük olmasını değerlendirdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Deneyimli antrenör Hurşit Baytok, "Maalesef antrenmanlarda serbest atış çalışmasını ciddiye almadığımız için Türk oyuncusunun yüzdesi çok düşük" dedi.

Baytok sözlerine şunları ekledi;

"Antrenmanın sonunda serbest atışlara geçilmesi, çalışmanın bittiğinin işaretidir.  Oyuncular serbest atış kullanırken arkadaşları el şakası yaparlar, espri üretirler. Bu sırada antrenör çantasını toplamaktadır. Yani serbest atışlar antrenmanın bir parçası olarak görülmez. Tamamen konsantrasyon dışı yapılan atışlar da, aynı şekilde maçlara yansır.

Bir oyuncunun serbest atış çalışmasını, maç ciddiyetinde yapması gerekir. Çoğu maç az farkla biterken, serbest atışların getireceğinin veya götüreceğinin farkında olmak gerekir. Bunu sağlaması gereken kişiler de antrenölerdir.

Serbest atışta elbette yetenek önemlidir ancak yüzdesi düşük olanlar dahi üzerine giderek isabet oranını artırabilir. Shaquille O'Neal belli oranda bunu başardığına göre, gerkes başarabilir.

Ayrıca serbest atışlarda oyuncunun psikolojisi de çok önemlidir. Kötü atan oyuncuya kaçırdıkları değil, attıkları hatırlatılarak destek olunmalıdır.

Oyuncular da bu konuda kendileriyle yarışmalıdır. 10'da 7 atan, bir sonraki gün 10'da 8 atmaya odaklanmalıdır" (kaynak: basketfaul.com)

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler