Ege Haberleri

  Seramik Sempozyumu

  Hürriyet Haber
  02.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DOKUZ Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü, 4. Uluslararası Seramik Sempozyumu'nu 10 - 29 Eylül'de gerçekleştiriyor. DEÜ'nün Seferihisar Payamlı'daki dinlenme tesislerinde work - shop atölye çalışmaları 10 - 28 Eylül'de yapılacak, eserler 29 Eylül - 21 Ekim'de İzmir Resim ve Heykel Müzesi'nde sergilenecek.

  İLK kez 1997'de Seramik Bölümü Başkanı Prof. Sevim Çizer öncülüğünde düzenlenen sempozyuma üç yılda 14 ülkeden 23'ü yabancı, 35 sanatçı katıldı, ülkemiz için 379 parçadan oluşan 144 yapıt üretti. Sempozyumda Ege'nin antik seramiklerinin araştırılması sonucu üretilen zinter astar (Terra sigillata) da sanatçıların kullanımına sunuluyor.

  FARKLI ülkelerin sanatçıları seramik çamurunun sihirli etkisiyle kaynaşarak ebedi dostluklar kuruyor. Gençlerle uluslararası deneyimli sanatçıları biraraya getiren sempozyum, olanakları ölçüsünde dünyayı kuçaklamaya çalışıyor.

  İKİ yıldır Kültür Bakanlığı'nın katkısını alan sempozyuma Pakistan, İngiltere, Avustralya, Mısır, Yunanistan, İtalya, Japonya, Arjantin, ABD ve Türkiye'den 16 sanatçı katılıyor.

  Sanat müzesi

  4. Sempozyumda üretilen eserler de diğerleri gibi İzmir Resim Heykel Müzesi'ndeki serginin ardından Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Narlıdere'deki binasına götürülecek. 379 parça sayısı artacak. Bu eserlerin sürekli izlenebilmesi için İzmir'e Çağdaş Seramik Sanatları Müzesi gerekiyor. Dünya çapında seramik sanatçıları yetiştiren ve dünyanın en prestijli sempozyumlarından birine evsahipliği yapan İzmir, bu müzeyi hakediyor.

  Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Seferihisar Payamlı'daki Dinlenme Tesisleri, 10-28 Eylül tarihleri arasında ilginç bir sanatsal aktiviteye ev sahipliği yapacak. 4. Uluslararası Seramik Sempozyumu'nun work-shop çalışmasına dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar katılacak.

  Güzelliğin sırrı üzümde

  BU haftanın çok güzel geçeceği pazar günü belli oldu. Formula 1 yarışlarında, McLaren - Mercedes birinciliği alınca bir ev dolusu Ferrari taraftarının havası söndü. Ben de gerçek McLaren'ci olarak moral kazandım.

  PAZARTESİ günü moralim bir rastlantıyla daha da arttı. ‘‘Güzelliğin Büyülü Dünyası’’ adlı diziyi hazırlarken yardımını gördüğüm Lancome Teknik Müdürü Şebnem Aytekin ve diğer Lancome'cu dostlarla Hilton Oteli'nde karşılaştım. Lancome, sezonun yeni ürünü ‘‘Vinefit SPF8’’ i bayilerine tanıtıyordu. Ben de konuk oldum tabii.

  VIENFIT, cildi nemlendiriyor, enerji veriyor ve koruyor. Uyguladığınızda ‘‘Taze, direnci artmış bir cilt hissi’’ duyuyorsunuz. Krem ve solüsyon olarak piyasaya sürülen Vinefit sihirli gücünü üzümden alıyor. Dünyanın en güzel şaraplarının yapıldığı Fransız bağlarında yetişen üzümler şimdi güzelliğin hizmetinde. Üzüm polifenolü ve besleyici içeren Vinefit, mükemmel şekilde nemlenmiş, elastik, yumuşak, ferah, enerjisine kavuşmuş canlı bir cilt yaratıyor. Vinefit ile ideal bir şekilde korunan cildiniz uzun süreli sağlıklı bir ışıltı kazanıyor.

  LANCOME'cu dostlar, denemem için verdikleri Vinefit'i sabahları kullanmamı önerdi. Bir hafta olmadan cildim sağlıklı ışıltıya kavuşunca bunu sizlerle paylaşmam gerektiğini düşündüm, cesareti de ‘‘Güzelliğin Büyülü Dünyası’’ dizisi için esirgemediğiniz övgülerden aldım.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı