İZMİR HABERLERİ BORNOVA HABERLERİ

Seramik eserler büyük ilgi görüyor

DHA
27.05.2018 - 10:15Son Güncelleme :
DHA

BORNOVA Belediyesi Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi, 28 seramik sanatçısının eserlerinden oluşan Effecta Ex Minoa Sergisi’ne ev sahipliği yaptı. Girit Adası’nın 4000 yıllık Minos Uygarlığı’ndan esinlenilerek oluşturulan seramik eserlerin yer aldığı sergi, büyük ilgi gördü.

İzmir’in tarihini 8 bin 500 yıla dayandıran buluntuların çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü’nün yanında Bornova Belediyesi tarafından kente kazandırılan Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi, önemli bir sergiye ev sahipliği yaptı. 28 seramik sanatçısının eserlerinden oluşan Effecta Ex Minoa Seramik Sergisi’nin açılışına sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Girit Adası’nın 4000 yıllık Minos Uygarlığı’ndan esinlenilerek oluşturulan ve ‘Minos’tan esintiler’ anlamına gelen Effecta Ex Minoa Seramik Sergisi bir ay boyunca görülebilecek. Yeşilova Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Zafer Derin de "Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi tematik sergilere ağırlık veren bir konuma geldi. Bu serginin burada açılmasından mutluluk duyuyoruz" dedi. Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hamamcılar da Yeşilova Höyüğü’nün İzmir’in 8 bin 500 yıllık tarihini ön plana çıkaran ve gün geçtikçe önemini arttıran bir müze haline geldiğini belirterek, "2017 yılında 25 bin ziyaretçimiz oldu. Bundan sonra da bu sayı artacak" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bornova haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bornova haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Seramik eserler büyük ilgi görüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı