Ege Haberleri

  Şentürk yargıda

  Hürriyet Haber
  12.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BALÇOVA'da 1970'li yıllarda belediye, arsa sözü ile vatandaşlardan 3'er bin lira topladı. Arsaların dağıtım aşamasında 12 Eylül gerçekleşti ve proje askıya alındı. Balçova Belediyesi, Merkez İlçe'ye bağlandı. 1992'de Balçova Belediyesi'nin tekrar kurulmasıyla tapulu arsalar sahiplerine verilmeye başladı. Bu aşamada belediyenin 104 kişiye hakları olmadığı halde tapu verdığı ileri sürüldü.

  104 kişiye arsa

  İMAR Müdürlüğü konuyu inceleyerek 104 kişiye hak sahipleri gibi gösterilerek tapu verildiğini belirledi. İl İdare Kurulu, İmar Müdürlüğü'nün raporunu inceleyerek ANAP'lı Belediye eski Başkanı Mustafa Şentürk, dönemin Başkan Vekili Yaşar Küçükgökçe ve yardımcıları Zekeriya Dolar ve Hatice Yenişehirli'nin Asliye Ceza Mahkemesi'de görevi kötüye kullanmaktan 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına karar verdi.

  Suçlamayla savunma

  BALÇOVA Belediye Başkanı Ali İhsan Ülker vatandaşların başvurusu üzerine araştırmaya başladıklarını belirterek, ‘‘Haksız yere arsa sahibi olanlar vardı. Teftiş kurulu imar dışı yerlerde parselasyon yaparak haksız yere arsa sahibi olanları tespit etti. Raporumuzu İl İdare Kurulu ve Cumhuriyet Savcılığı'na verdik. Adaletin vereceği kararı bekleyeceğiz’’ dedi.

  ESKİ Başkan Mustafa Şentürk usulsüz bir şey yapmadıklarını belirterek, ‘‘Kurulun kararı detaya inmeden verdiğine inanıyorum. Mahkemede gereken cevabı vereceğiz. Bundan önce çok kereler yargılandık ve hepsinde aklandık’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı