Spor Şenol Güneş 1.5 milyon $ tazminat istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  69
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şenol Güneş 1.5 milyon $ tazminat istedi

YEREL HABERLER ŞENOL GÜNEŞ 1.5 MİLYON $ TAZMİNAT İSTEDİ

Futbol Federasyonu tarafından sözleşmesi tek taraflı feshedilen Milli Takım'ın eski teknik direktörü, Tahkim Kurulu'na başvurarak alacaklarının tahsil edilmesini talep etti. Ayrıca 500 bin dolar da tazminat istedi.

VE Futbol Federasyonu ile Milli Takımlar eski teknik direktörü Şenol Güneş arasındaki ‘‘Hukuk Savaşı’’ başladı. Güneş, alacaklarının ödenmesi için bugün Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'na başvurdu ve federasyondan tam 1 milyon 501 bin 974 dolar talep etti.

Güneş ile federasyon arasındaki ipler, Milli Takım'ın, Letonya'ya elenip Avrupa Şampiyonası finallerine katılamaması sonucu tamamen kopmuştu. Federasyon, ‘‘başarısız olduğu’’ gerekçesiyle 24 Mart 2004 tarihinde Şenol Güneş'in görevine son verdi.

Alacaklarını istiyor

Ancak, Milli Takımlar eski teknik direktörü, sözleşmeye bağlı şartları kendisinin yerine getirdiğini ve sözleşmenin Futbol Federasyonu tarafından tek taraflı olarak feshedildiğini ileri sürerek, maaş farkından doğan alacakların kendisine ödenmesini istedi.

Federasyondan bu konuda olumlu yanıt alamayan Güneş, avukatları aracılığı ile Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'na başvurdu. Güneş, bu başvurusunda, özetle şunları dile getirdi;

- Sözleşmede belirtilen görev ve sorumluluğu layıkıyla yerine getirdim. Görev yaptığım kurumun yıpranmamasını savundum ve çaba harcadım. Ama hak ve hukukumu adalet önünde aramak zorunda kaldım.

Fesih tek taraflıdır

- Federasyonla yaptığım 14.07.2000 tarihli sözleşmede maaşım 55 bin Amerikan doları olarak belirlenmiştir.

- Görev yaptığım süre içinde aylık maaşlarımın toplamı olarak tarafıma 2 milyon 90 bin dolar ödenmesi gerekmektedir. Ancak federasyon bana toplam 1 milyon 88 bin 26 dolar ücret ödemiştir.

- Ayrıca sözleşmem tek taraflı olarak fesh edilmiştir. Bu durumda sözleşmede yer alan 500 bin dolarlık cezai şartında yerine getirilmesi gerekmektedir.

- Sonuç olarak, maaşımdan doğan 1 milyon 1974 dolar ile tazminatım olan 500 bin doların toplamı olan 1 milyon 501 bin 974 doların tarafıma faizleri ile birlikte ödenmesi gerekmektedir.

Not: Şubat 2001 ile Haziran 2001 dönemine ait 5 aylık ödeme kaydının belgeleri BDDK'ya devredilen Kentbank Etiler Şubesi'nin kayıtlarında mevcuttur. Bu 5 aylık ödeme miktarı federasyonun borç hesabından düşürülecektir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle