İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

“Sennur Sezer Emek - Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri” 2017 Yarışması sonuçlandı

DHA
07.06.2017 - 15:26Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

İstanbul, 7 Haziran (DHA) - Gıda-İş Sendikası'nın Şair-Yazar Sennur Sezer’in anısını yaşatmayı hedefleyerek düzenlediği “Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri” 2017 Yarışması’nın sonuçları açıklandı.

Türkiye Gıda Sanayi İşçileri Sendikası’ndan yapılan açıklamada, yarışma, iş cinayetlerinin kitlesel ölümlere vardığı, grevlerin yasaklandığı, işçi sınıfının haklarının ağır saldırı altında olduğu koşullarda işçilerin kendi mücadele ve direniş öykülerini yazmaları için düzenlendi. Açıklamada emeği ile geçinenlerin, alın teri dökenlerin, elleri nasır bağlayanların umutlarını, mücadele deneyimlerini yazdıkları ve bundan sonrada yazacakları bir kanalı açan yarışmaya Türkiye’nin her coğrafyasından emekçilerin katıldığı vurgulandı.

Tüm başvuruların titizlikle değerlendirildiğine yer verilen açıklamada, “Sennur Sezer Emek - Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri” 2017 Yarışması sonuçları şöyle açıklandı:

Öykü dalında birinciliği “Acı Bir Sözcüktür” isimli öyküsüyle Şeyma Koç; ikinciliği “Babamın Penceresi” isimli öyküsüyle Burhan Yeşilyurt; üçüncülüğü ise “Kan” isimli öyküsüyle yarışmaya katılan Sitem Şanlı kazandı. Ayrıca Anıl Can Uğuz “Hikmet ve Şöbiyet” isimli öyküsüyle mansiyon ödülü almaya değer görüldü. 

Şiir dalında; birinciliğe: Recep Karaman “Telaffuzun İntiharı” isimli şiiriyle, ikinciliğe: Gökhan Taner Günsan “Bu Şiir” isimli şiiriyle, üçüncülüğe: İ. Deniz Aslan “Bir Buluttu Kızımın Saçları” isimli şiiriyle layık görüldü. Şiirde, mansiyon ödülleri de şu isimlere verildi:

1. Mansiyon Narin Yükler’in “Mevsimlik Göç”, 2. Mansiyon İsmail Biçer’in “Yitik Dirim”, 3. Mansiyon Oya Özgün Özder’in “Kovuk”, 4. Mansiyon Felek Yılmaz’ın “Üçgeninde Kadın”, 5. Mansiyon “İ. Ulaş Aslanboğan’ın “Adını Koymadığım Şeyler Var”, 6. Mansiyon Nilgün Emren’nin “Yedinci Mühür”, 7. Mansiyon Serdar Çelik’in “Karanlığın ve Aydınlığın”.

Açıklamada, ödüllerin Sennur Sezer’in doğum yıldönümü olan, 12 Haziran 2017 Pazartesi günü, Cezayir Restaurant konferans salonunda düzenlenecek törenle sahiplerine verileceği aktarıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde “Sennur Sezer Emek - Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri” 2017 Yarışması sonuçlandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

25 Nisan 2018, Çarşamba
 • İmsak
  04:28
 • Guneş
  06:04
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:55
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:30
Sayfa Başı