« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Senkronize yüzme takımına Olimpiyatlar’da cinsiyet engeli

Olimpiyatlar’ın en zor oyunlarından senkronize yüzmede, İngiliz erkek takımı cinsiyet engeline takıldı.

ABC News
SON GÜNCELLEME

Erkek oldukları için yarışmaya katılmalarına izin verilmeyen 'The Out To Swim Angels' isimli takım, geçen ay olimpiyat Komitesi'ne ve Uluslararası Yüzme Federasyonu'na (FINA), erkeklerin de senkronize yüzme dalında yarışmaya hakkının olduğunu belirtti.

Takım üyelerinden Ronan Daly, "Bununla savaşacağız ve erkeklerin de bunu (senkronize yüzmeyi) gayet iyi yapabileceğini göstereceğiz” dedi.

İngiliz takım, Rio’da yapılacak 2016 Olimpiyatlar’nda bu ayrımcılığın bitmesi ve kuralların değiştirilmesi için mücadele verecek.

İLK DEĞİL

İngiliz yüzücüler, Olimpiyatlar'da bu cinsiyetçi engelle karşılaşan ilk sporcular değil. Dünyanın ilk senkronize erkek yüzücülerinden ABD'li Kenyon Smith'in 2008'de Pekin'de gerçekleştirilen Olimpiyatlar'da yarışmasının da önü kesilmişti. Kadın sporcularla birlikte yüzen ve birçok madalya kazanan Bill May ise 2004 Atina Olimpiyatları'na katılamamıştı.

Olimpiyatlar’a 1952 yılında giren senkronize yüzme, 1984’te resmen spor dalı oldu ancak sadece kadın takımlarının yarışmasına izin verildi.

Senkronize yüzme erkeklere yakıştırılmıyor ve bu sporun erkekler tarafından yapılması mizah malzemesi olarak kullanılıyor. Olimpiyatlar'ın 'eşitlik ruhu'na ters düşen bu ayrımcı uygulamanın sona erip ermeyeceği bilinmiyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz